Anasayfa Haber Ay’da Yaşamak İçin Daha Fazla Sebep Var

Ay’da Yaşamak İçin Daha Fazla Sebep Var

ay-yuzeyi

Dünyamızın biricik uydusu Ay’a yüksek hızda internet bağlantı altyapısı oluşturulacak.

İnsanoğlu adım adım uzaydaki projelerini gerçekleştirmeye başlıyor. Yörüngeye binlerce uydu yerleştirdik. Büyük mercekli teleskoplarla derin uzaydan, yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebiliyoruz. Yüzlerce ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerde koloni kurmanın planlarını yapıyoruz. Ancak her işin bir başı var.

MIT ve NASA, tarihimizde ilk defa uzaya yüksek bağlantı hızında internet sağlayacak. Bu çalışma için New Mexico’da bulunan merkeze dört adet büyük teleskop yerleştirilecek. NASA daha öncesinde lazer ile iletişim kurabilmek için projeler gerçekleştirmişti. Bu projeler başarılı geçmişti.

Teleskoplar lazer ışınıyla interneti Ay’a götürecek. Açıklamalara göre 19.44 Mbps hızında internet bağlantısı sağlanabilecek. Gönderilen bilgi 622 Mbps ile indirilebilecek. MIT’ten Mark Stevens’in açıklamasına göre lazerle çalışmanın en büyük sorunlarından biri ışınların atmosferden geçerken kırılması. Bu yüzden dört adet teleskop kullanılacak.

Her bir teleskop atmosferin farklı bir bölümünü aşabilecek güçte. Hepsinin birleşmesiyle beraber lazer ışınları Ay’a gönderilerek, uydumuzda internet bağlantısı sağlayacak.

Yarın öbür gün Ay’da koloni kurduğumuzda ihtiyacımız olan en önemli şeylerden birine de sahip olmuş olacağız: Yüksek hızda internet bağlantısı.