Skype Translator ile Gerçek Zamanlı, Sesli Çeviri Başlıyor!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Skype Translator ile Microsoft devrim yapıyor. Video chat yazılımı Skype tanıtılan inanılmaz teknoloji gerçek zamanlı çeviri yapıyor. İşte Skype kullanırken farklı ülkelerden ve dillerden insanları birbirine bağlayacak teknoloji…

Evrensel çeviri cihazı Star Trek'te önemli bir yere sahipti...

Evrensel çeviri cihazı Star Trek’te önemli bir yere sahipti…

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın tanıttığı yeni teknoloji sayesinde Skype gerçek zamanlı çeviri yapıyor. Kaliforniya’daki konferansta Skype Translator’ı tanıtan yazılım devi, bu teknoloji sayesinde farklı dillerden konuşan insanların birbirini kendi dillerinde duymasını sağlıyor.

Video sunumda gerçek zamanlı olarak Almanca’dan İngilizce’ye, İngilizce’den Almanca’ya çeviri yapan Skype Translator sayesinde iki farklı dili konuşan insanlar video konferansta iletişim kurdular.

Microsoft’tan Satya Nadella’nın yanında Skype ve Lync Başkan Yardımcısı Gurdeep Pall vardı. Microsoft Araştırma bölümünün başı olan Peter Lee “Makinelerin insan dilini anlama sorunu uzun süredir var. Bu problemi matematik yaklaşım yerine nöral yaklaşımı benimseyerek çözüyoruz.” dedi. Skype Translator sayesinde dil engelinin aşılacağını ve eğitim, diplomasi, hatta çok dilli aileler ve iş yerlerinin mümkün olacağını belirten Pall, henüz erken bir aşamada olmalarına karşın 2014 sona ermeden Skype Translator’un kullanılabilir olacağını belirtti.

skype-translation

Gerçek zamanlı ve sesli Almanca- İngilizce, İngilizce – Almanca Çeviri yapan Skype Translator.

Star Trek’teki Evrensel Çeviri cihazına adım adım yaklaşan teknoloji ilk olarak Windows 8 kullanıcıları için Beta olarak sunulacak. Daha sonra diğer masaüstü ve mobil platformlar için de sunulması düşünülüyor. Şimdilik biraz tane tane konuşturmayı destekleyen uygulama şüphesiz gerçek zamanlı ve sesli çeviri teknoloji sayesinde kısa zamanda büyük gelişme kaydedilebilir.