Anasayfa Haber Intel, Tablet Pazarını Ele Geçirmek İstiyor

Intel, Tablet Pazarını Ele Geçirmek İstiyor

intel-logo

Intel destekli tabletler bu yıl pazarın dengelerini değiştirebilir.

Intel yongalarına sahip yeni tabletler önümüzdeki Haziran ayı itibariyle pazara giriş yapmaya başlayacak. Firmanın yöneticileri, bu yılki satışlarda daha agresif bir strateji izleyeceklerini söylemişti.

Intel, mobil arenada Qualcomm’un arkasında kaldı. Bu bir gerçek. Qualcomm’un mobil pazardaki payı gittikçe artıyor. Intel ise bu yıl bir toparlanma sürecine girip, önümüzdeki yıl eski konumuna dönmeyi amaçlıyor.

Örneğin, Toshiba bu hafta içerisinde 6 farklı tablet ve PC modelleri duyurdu. Bunların hepsi Intel yongalarına sahip. Cihazlardan biri Android işletim sistemine sahipken, geri kalanı Windows işletim sistemiyle çalışıyor.

Intel, önümüzdeki Haziran ve Temmuz ayları boyunca çıkacak Intel bazlı tabletlerden oldukça umutlu. Intel’in mobil platformundan sorumlu Erik Reid, firmanın tablet pazarındaki hareketlerinin daha da artacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

PC pazarının yerinde sayması sebebiyle, Intel mobil cihazlara ve yeni teknolojileri doğru yöneldi. Birçok tablet içerisinde Samsung’un ve Qualcomm’un yongaları tercih ediliyor. Eğer cihaz yüksek performans iddiası ile yola çıkmıyorsa, ufak firmalar tercih ediliyor. Eh, haliyle Intel ufak bir firma değil ve pazarın en üstünde olmak istiyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Intel CEO’su Brian Krzanich, verdiği bir röportaj sırasında Intel’in bu yılki tablet yongalarının satışlarından oldukça memnun olduklarını belirtmişti. Yıllık tablet yongası satışları için 40 Milyon birimlik bir hedef konulmuş.

Firma 2014’ün ilk çeyreği içerisinde sadece 5 Milyonluk bir birim satışı yakaladı. Önümüzdeki aylarda çıkacak Intel bazlı tabletler ile 7.5 Milyon birimlik bir satışın daha eklenmesi bekleniyor. Öyle ya da böyle firma yıl sonuna kadar hedefine ulaşmış olacak.

Kaldı ki, geçtiğimiz günlerde Intel ve Rockchip arasında bir anlaşma imzalandı. Bu haberi de sitemize taşımıştık. İki firma ortaklaşa, giriş seviyesi Android cihazları için yongalar üretecek. Bu yongaların hedef kitlesi ise Çin pazarı olacak.

Bakalım Intel 2014 yılını planladığı gibi bitirebilecek mi?