Cep Telefonu için Kırılmaz Ekran

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Cep telefonunuzun camı kırılmaya ve çizilmeye karşı dayanıklı olabilir ancak tamamen kırılmaz değil. İşte bu buluş sayesinde cep telefonu ekranlarını film ile kaplayıp kırılmaz hale getirmek mümkün…

kirik-telefon-ekraniAkıllı cep telefonlarında üst modeller hiç de ucuz değil. Binlerce liraya alınan bu telefonların ekranları kırılmaya ve çizilmeye dayanıklı materyallerden üretilebiliyor ancak tamamen kırılmaz cam yok.

Akron üniversitesi’nden bilim insanları ise bunu değiştirmeye kararlı. Şeffaf elektrodları, polimer yüzeye katman katman yerleştiren araştırmacılar, günümüzdeki ekranlarla aynı şeffaflıkta ancak çok daha sağlam bir film geliştirdiler. 1000’den fazla kez kırılmadan esnetilen bu ekran kaplaması kolay kolay soyulmuyor. Daha da önemlisi çok ucuza üretilebiliyor.

Yeni, ucuz ve bol ekran filmi sayesinde camı dayanıklı olmayan modelleri de kırılmaz hale getirmek, üst seviye modellerde de pahalı çözümler yerine bu tarz bir değiştirilebilir film kullanmak cep telefonlarında yakın gelecekte önemli ve son derece pratik bir fayda sağlayabilir.

Elbette pek çok gelecek vadeden teknoloji geliştiriliyor ancak biz bunları pazarda bulamıyoruz. Ancak bu teknolojinin özellikle günümüzde yaygın kullanılan ITO (Indium Tin Oxide) kaplama teknolojisine karşı daha uygun fiyatlı ve daha güçlü bir endüstriyel rakip olarak geliştirildiğini belirtmemiz gerekiyor. Araştırmacılar, bu teknolojiyi konsept olarak değil, endüstriyel kullanımını amaçlayarak geliştirdi. İşte bu yüzden birkaç yıl içerisinde yeni telefonlarımızda, hatta tabletlerimizde ve ekranlarımızda görebileceğiz.

Henüz bir marka adıyla anılmasa da araştırma duyurusunu ve araştırmanın yayınlanan kısmını inceleyebilirsiniz.

kirilmaz-ekran-filmi

Görsel: Shutterstock