Anasayfa Haber Oculus Rift Cephede Hayatta Kalmayı Öğretiyor

Oculus Rift Cephede Hayatta Kalmayı Öğretiyor

stringer

Oculus Rift için hazırlanan Stringer oyunu ile cephede görev alan basın çalışanlarına hayatta kalmanın incelikleri öğretiliyor.

Efsane oyun Fallout “War, war never changes” sözüyle açılır. Çok da gerçekçi bir sözdür. Dünden bugüne insanın günlük hayatında birçok şey değişti ama savaşın kuralları asla değişmedi. Her ne kadar savaş oyunlarını sevsek de, kendisi hiç de güzel değil.

Sıcak cephelerden haber taşıyan savaş muhabirlerinin işi de hiç kolay değil. Asker değiller ama savaşın tam orta yerinde yaşananları aktarmaya çalışıyorlar. Bu kişiler çoğu zaman karargahlara giriyor, askerlerle birlikte yolculuk ediyorlar. Tatsız durumlarda kendilerini savaşın içerisinde de bulabiliyorlar.

Oculus Rift için geliştirilen Stringer, sıcak hatlarda basın mensuplarının başına gelebilecek olayları bir simülasyon haline getiriyor. Basit tıbbi müdaheleler, bandajın nasıl sarılacağı ve hayatta kalmanın incelikler Stringer ile basın mensuplarını sunuluyor.

Bu projenin arkasında Ben Sainsburry isimli bir basın mensubu var. Kendisi eski bir asker. Daha sonrasında savaş muhabirliğine terfi ediyor. Yaşadıklarından ders çıkaran Sainsburry, basit bir bandajı bile saramayan insanların gözünün önünde ölmesinden bu projeyi ortaya çıkarıyor. Ali Kokulu ile birlikte girdikleri bu proje ile sanal gerçeklik gözlüğünü, hayat kurtarmak için kullanıyorlar.

Oyun ya da daha doğru bir betimlemeyle simülasyon henüz erken geliştirilme sürecinde. Tamamlandığında birçok insan hayatının kurtarılacağı düşünülüyor.

Video Reklam: