Anasayfa Haber Microsoft Ağzından Kaçırdı!

Microsoft Ağzından Kaçırdı!

Surface_Mini

Microsoft’un yeni tableti Surface Pro 3 satışa çıkarken kullanma kılavuzunda gözden kaçan bir nokta uzun zamandır gizlenen bir sırrı açığa çıkardı.

Microsoft’un Surface serisinin en yeni üyesi Surface Pro 3 dün resmen pek çok ülkede satışa sunuldu. Ne var ki Surface Pro 3’ün kullanma kılavuzunu gözden geçirenler, kısa sürede birden fazla yerde firmanın daha önce fişini çektiği bir ürüne yapılan referanslarla karşılaştılar. Daha önce üretimine başlanılan, ancak yönetimden gelen bir kararla son anda resmen duyurulmaktan vazgeçilen Surface Mini adlı tabletin adı bu kılavuzda birden fazla defa anılıyordu.

Firmanın Surface Mini adlı tableti üretmeye başlamışken neden satışa sunmaktan caydığı hakkında pek kesin bir bilgi yok. Bilinen şu ki, bu karar alındığında yaklaşık 20,000 kadar tablet üretilmiş ve satışa sunulmaya hazırdı. Surface Pro 3 için yeni kılavuz basılmamış olması, Microsoft’un Surface Mini’den tamamen vazgeçmediği anlamına gelebilir. Ama tabii sırf birilerinin gözünden kaçmış olması da mümkün.

Surface Mini hakkında eldeki verilere gelince, bu cihazın Qualcomm Snapdragon işlemcili olma ihtimali yüksek. 8 inçlik bir ekrana sahip olacak ve büyük ihtimalle Windows RT işletim sistemi çalıştıracaktır. Microsoft dışında Windows RT işletim sistemli tablet üreten kalmadı ve firma bu işletim sistemini henüz terk etmeye niyetli görünmüyor. Ayrıca Surface Pro 3’ün kılavuzundaki referanslara bakılınca, Surface Mini’nin de aynı dokunmatik kalemi kullandığı anlaşılıyor. Microsoft bu tableti piyasaya sürecek mi, yoksa depolarda çürümeye mi terk edecek, orasını ise ancak önümüzdeki aylar gösterecek. Ancak Surface tabletlerin genel satışlarında bir yükselme yaşandığını da dikkate alırsak, piyasaya sürmeye karar vermeleri de mümkün görünüyor.