Nokia X, Büyük Güncelleme Almayacak

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

nokia-x2

İlk nesil Nokia X telefonlara büyük platform güncellemesi gelmeyeceği açıklandı.

Nokia’nın kendine has bir Android yorumu olarak ortaya çıkan X Platformu telefonları gerçekte Android 4.1.2 sürümü üzerine kurulu bir işletim sistemine sahipti. Nokia X serisinin çıkışının üzerinden çok fazla zaman geçmeden firma tarafından X2 serisi duyuruldu. Bu yeni platform çift çekirdekli Snapdragon 200 işlemciye ve ilkinden daha fazla RAM kapasitesine sahip olacak.

Ne var ki X2 serisinin ilkinden tek farkı donanım değil, yazılımsal olarak da değişiklikler geliyor. Nokia X2 serisinde işletim sistemi Nokia X 2.0 olarak anılacak. Bu da gerçekte yine Android üzerine kurulu, ancak temelinde Android 4.3 işletim sistemi bulunacak. Tabii Nokia’nın sunduğu yazılımlar da buna uygun olacak.

Sorun şu ki, ilk Nokia X telefonlara Platform 2.0 güncellemesi gelmeyecek, Microsoft’un telefon tasarım bürosunun başındaki isim olan Yannis Paniaras bu konuda gayet net bir açıklama yaptı. Yeni serideki donanım farkları yüzünden ilk serideki telefonların Platform 2.0 güncellemesi almaya uygun olmayacağı söyleniyor. Yani Nokia X, Nokia X+ ya da Nokia XL telefon aldıysanız, işletim sisteminde büyük bir güncelleme görmeyeceksiniz. Bununla birlikte, Nokia X serilerinin ihtiyaç duyduğu küçük çaplı güncellemeleri almaya devam edeceğinin de altı çiziliyor.