Anasayfa Makale Google I/O 2014’te Neler Tanıtıldı?

Google I/O 2014’te Neler Tanıtıldı?

Google-io-2013

Google’ın her yıl düzenlediği I/O konferansının 2014 ayağı da dopdolu geçti. İşte etkinlikten özetler:

Her yıl olduğu gibi Google, yeni ürünlerini tanıttığı ve var olan ürünlerine getirdiği yenilikleri sunduğu özel etkinliği I/O’yu gerçekleştirdi. Etkinliğin 2014 ayağında beklenen tanıtımların yanı sıra, sürpriz dolu yeni ürünler de tanıtıldı. Etkinlikten akılda kalan en önemli gelişmeleri bu yazımızda bulacaksınız.

Daha ucuz Android telefon projesi: Android One

Android telefonlar her ne kadar giriş seviyesi telefon pazarında hatırı sayılır bir pazar payına sahip olsa da Google, giriş seviyesi akıllı telefon çıtasını düşürmeye niyetli. Android One adlı projeyle oldukça düşük fiyata Android deneyimi sunulması planlanıyor. Android One kısaca, Google’ın akıllı telefon üreticilerine sunduğu bir donanım referansından oluşuyor. Geliştiriciler bu referansı kullanarak düşük bütçeli ancak belirli bir kaliteyi koruyan akıllı telefonlar üretecek.

android one

Android One projesi, önümüzdeki aylarda Hindistan’da başlayacak. Bu proje ile ortaya çıkan ilk ürünlerden biri Micromax’ın 4.5 inçlik akıllı telefonu. 100 Dolar’ın altında bir fiyatla satışa çıkacak olan bu akıllı telefon, çift SIM kart, FM Radyo ve SD kart desteği sunacak.

Google ürünleri için yeni tasarım Projesi: Material Designmaterial-design

Google, Material Design projesi ile birlikte şimdiye kadar geri plana attığı görsel tasarım konusuna eğilecek. Google bu proje ile web servisleri ve Android sistemlerinde belirli bir tasarımsal çizgiyi izleyecek. Genel olarak sade ve ferah bir görsellik sunan bu tasarımsal çizgi, daha sonraları Google’ın giyilebilir teknolojilerinde de kullanılacak.

Yepyeni Android L!android-l

Etkinliğin şüphesiz en büyüğü Android L oldu. Sadece akıllı telefon ve tabletlere değil, aynı zamanda otomobil ve televizyonlara da destek sağlayacak olan yeni Android L, Google’ın Material Design tasarımını kullanacak. Henüz hakkında çok detaylı bilgi olmasa da yeni Android sürümünün, Google’ın üreteceği giyilebilir teknolojilerle tam uyumlu olarak çalışacağı belirtildi.

Material Deisgn’dan nasibini alan tek şey sadece Android arayüzü değil. Android L’nin çıkışıyla birlikte Google aramaları bir başka boyuta taşınacak. Android L ve Material Design’a özel bu arama teknolojisi, aradığınız terim ile ilgili uygulamalar ile senkronize olarak çalışacak.

Android L ile birlikte tanıtılan bir diğer özellik ise Project Volta. Google’ın resmi pil ömrü takip uygulaması olan Project Volta, Google’ın belirttiği üzere aktif edildiğinde 90 dakikaya kadar pil tasarrufu sağlayacak.

Google, Android L ile güvenlik konusunda da ciddi bir adım atıyor. “Kill Switch” adı verilen özellik sayesinde kullanıcılar, telefonları çalındığında uzaktan kontrol ile telefonlarındaki belgeleri sıfırlayabilecekler. Bu özellik daha önce iOS 7’de denenmiş ve oldukça başarılı olunmuştu.

Android L, beraberinde tanıtılan pek çok yeni özellikle birlikte 2014 bitmeden elektronik cihazlara uğrayacak.

Google’dan giyilebilir teknolojiler

android wear

Google’ın akıllı saat piyasasına girmesine oldukça az bir süre kaldı. İşin yazılımsal kısmını Android Wear teknolojisi işe üstlenen Google’a donanım açısından iş ortakları Motorola, Samsung ve LG gibi firmalar destek olacak. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca bu firmaların Android Wear teknolojisi ile tasarladığı akıllı saatlerin tanıtımı yapılmıştı. I/O 2014 ile birlikte bu cihazlar resmen siparişe açıldı.

Göze çarpan modeller arasında Samsung’un 199.99 Dolar fiyat etiketiyle satışa sunacağı Gear Live ve Motorolanın $249 fiyat etiketiyle satışa sunacağı The Moto 360’ın fiyatı belli iken, LG’nin LG G modeli için henüz bir fiyatlandırma mevcut değil.

Otomobilinizdeki Android

android auto

Android L’nin sahip olduğu pek çok yeni özellik var ama hiçbiri Android Auto kadar ilgi çekici değil. Google’ın Android’i hayatın her alanına yerleştirme politikasının bir ürünü olan Android Auto, size gideceğiniz yolu göstermekten fazlasını yapıyor.

Android Wear gibi Google Now altyapısı ile hazırlanan Android Auto, sahip olduğunuz Android akıllı telefon veya tabletle tam anlamıyla bütünleşiyor. Sesli komut algılayabilen Android Auto teknolojisi, Apple’ın CarPlay teknolojisine ciddi bir rakip olacağa benziyor.

Google, Android Auto’nun çıkış tarihine kadar tam anlamıyla hazır olmasını istiyor ve bunun için uygulama geliştiricileri ve iş ortaklarıyla anlaşmalara başladı bile. I/O etkinliğinde duyurulduğu üzere Spotify, Tunein, Pandora gibi uygulamalar Android Auto’nun çıkışına kadar hazır olacak. Ayrıca Google, Android Auto’ya uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak için bir SDK yayınlayacak.

Android’e bir de televizyonunuzdan bakın

android tv

Otomobillerimize kadar giren Android’in TV’lere girmemesini bekleyemezdik. Google da bizi haksız çıkarmadı ve Android TV’yi tanıttı. Akıllı TV’lere veya üçüncü parti set-üstü kutulara kurulabilen Android TV ile televizyonunuza yayın yapmanın yanı sıra, Google’ın ve üçüncü parti sağlayacağı içeriklere ve uygulamalara da ulaşabileceksiniz.

Diğer pek çok Android ürünü gibi ses desteğine sahip olan Android TV’nin uygulamalardan mahrum kalmaması için Google bir SDK yayınladı. Bu da demek oluyor ki TV’de WhatsApp ile mesajlaşmanın zamanı yakındır.

Chromecast’e yeni özellikler

Google’ın ülkemizde neredeyse duyulmayan ürünlerinden biri olan Chromecast geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldü ve Google’ın iddia ettiği üzere Chromecast, alanındaki en çok satan ürün olma unvanına sahip. Hal böyle olunca Google, Chromecast’i daha da cazip kılmak için birkaç yeni özellik ekledi.

Bu yeni özelliklerden ilki, Chromecast’in bulut üzerinden içerik akışı yapmasını sağlayan yeni bir yayın sistemi. Chromecast’e eklenen bir diğer özellik ise “Backdrop” adı verilen ve Chromecast’in kullanılmadığı zamanlarda ekran koruyucusu görevi yapan bir haber akış servisi. Chromecast’e eklenen son özellik ise, desteklenen akıllı telefon veya tabletlerden, TV’ye direkt görüntü aktarımı.

Android uygulamalarını Chromebook’ta çalıştırın

Ülkemizde bir diğer tutmayan Google ürünü olan Chromebook, geçtiğimiz yıl bazı Android uygulamalarını çalıştırmaya başlamıştı. Oldukça sınırlı sayıda olan bu uygulamalar sorunsuz çalışmasına rağmen, dokunmatik ekran eksikliğinden dolayı bu uygulamalardan tam performans alınamıyordu. Google’ın açıkladığı üzere sistem henüz çok yeni ve ilerleyen zamanlarda Chromebook’ta çalıştırılabilecek uygulamaların sayısı artacak.

Google Drive ile Microsoft Office arasındaki buzlar eriyor

Google Drive kullanıcılarının en çok şikayet ettiği sorunlardan biri ortadan kalkıyor. Yeni Google Drive düzenlemesi ile birlikte kullanıcılar Google Drive’daki Office dosyalarını, anlık olarak düzenleyebilecek. Google Drive’a eklenen bir diğer yeni özellik ise, aynı belgeye sahip kullanıcıların, yaptıkları değişiklikleri diğer kullanıcıların görmesine olanak sağlaması.

Google Fit ile tanışın

Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı HealthKit sistemine Google’ın yanıtı gecikmedi ve Google Fit’i tanıttı. Google Fit kısaca, kullanıcıların fitness uygulamalarından elde ettikleri verileri toplayan bir platform. Bu platform sayesinde kullanıcılardan gelen bilgiler bir akışta toplanacak ve uygulamalar bu verilerden faydalanıp kullanıcıların fitness deneyimini en iyi hale getirmeye çalışacak. Google, bu akış sistemi ile ilgili Nike, Adidas, Basis gibi firmalar ile ortak anlaşmaya vardı bile.

El yapımı sanal gerçeklik

Google-Cardboard

Google, etkinliğinin 2014 ayağını yeni sanal gerçeklik projesi ile sonlandırdı. Oculus Rift, Project Morpheus gibi yüksek bütçeli sanal gerçeklik projelerinin aksine Google VR, basit lensler ile Android cihazınızı bir sanal gerçeklik sistemine dönüştürmeyi hedefliyor.

Henüz giriş aşamasında olan bu yeni projeyi test etmek için Cardboard uygulamasına, gerekli lenslere ve kartondan hazırlayacağınız bir yuvaya ihtiyacınız var. Google VR ile sanal gerçeklik altında YouTube videoları izlemek veya Google Earth turları yapmak kısa bir süre sonra mümkün olacak.