Anasayfa Makale LifeStyle Pinball 80 Yıl Sonra Oakland’a Dönüyor

Pinball 80 Yıl Sonra Oakland’a Dönüyor

pinball-makinesi

Oakland Şehir Meclisi tarafından kumar sınıfına sokulan retro oyun Pinball, 80 yıl sonra geri dönüyor.

Pinball oyununu mutlaka duymuşsunuzdur. Ülkemizde Tilt olarak da bilinmekteydi. Pinball makinesi olarak adlandırılan oyunda, cam ile kapalı bir platform üzerindeki çelik topu sağa sola vurarak puan kazanmaya çalışıyordunuz. Bunu yaparken, topun ortadaki alana düşmemesi gerekiyordu. Bu yüzden paletlerle çelik topa hunharca vurarak, daha yukarılara gitmesini ve daha çok puan kazanmasını sağlamanız gerekiyordu.

Ne yazık ki, bu eğlenceli oyun California’daki Oakland şehrinde kumar sınıfına giriyordu. Bu yüzden Oakland şehri tam 80 yıldır Pinball oyununa hasretti. Şehir Meclisi’nin yıllar önce aldığı kararla Pinball yasaklanmıştı. Çünkü oyunun rekabet gerektirmediğini ve kumar makinesi olduğuna karar verilmişti.

Yıllar içerisinde Pinball makinesi de birçok değişikliğe uğradı. Şimdi paletlerle topa yön vererek, kazanma şansınızı artırıyorsunuz. Bu yüzden meclis, 80 yıllık engeli kaldırmaya karar verdi.

Ne diyelim, yıllardır ülkemizin atari salonlarında, kafelerinde, barlarında oynanan Pinball’ın, böyle bir engellemeyle karşı karşıya olduğunu düşünsek aklımıza gelmezdi. Oakland şehri vatandaşları da artık doya doya çelik topa vurarak, Pinball’ın keyfini çıkarabilecek.