Anasayfa Makale Wi-Fi Ağınızdan Tam Performans Alın

Wi-Fi Ağınızdan Tam Performans Alın

wifi

Birkaç ufak adımda evinizdeki Wi-Fi ağından nasıl daha fazla performans alabileceğinizi öğrenin.

Kablosuz internet bağlantısı artık hayatımızın her alanını kapsıyor. Dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara pek çok elektronik alet için vazgeçilmez olan kablosuz bağlantı; artık televizyonlarda, konsollarda hatta masaüstü bilgisayarlarda bile kablodan önce tercih ediliyor. Son yıllarda yaşanan bu kablosuz ağ devrimi beraberinde insanların en çok muzdaribpolduğu sorunu da getirdi: Wi-Fi çekmiyor!

Tabii teknolojide bunun da bir çözümü var. Evinizdeki Wi-Fi ağınızdan tam performans alamıyorsanız, aşağıda anlatacağımız yöntemlerle Wi-Fi bağlantınızı güçlendirebilirsiniz.

 1. Modeminiz için en uygun yeri seçin

Modeminizin konumu, evinizin uç köşelerine değil merkezine yakın olmalı. Modeminizi mümkün olduğunca açık ve geniş bir alana yerleştirin ki çekim mesafesi en üst düzey olsun.

2. Modeminizin firmware’ini güncelleyin

Üretici firmanın internet sitesini düzenli aralıklarla kontrol edin. Eğer yeni firmware yayımlanmışsa mutlaka güncelleyin. Bu tip güncellemeler, kapsama sorunlarının yanı sıra bağlantı kopukluklarını da çözebilmekte.

3. Adaptörünüzü güncelleyin

Dahili veya harici wireless adaptörünün güncelliği, en az modemin firmware güncelliği kadar önemlidir. İnternet bağlantısından maksimum performans alabilmek için adaptörlerin güncelliği düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.

4. Eski modeminizi dağıtıcı olarak kullanın

Eğer kullanmadığınız bir kablosuz modem varsa, ana modemden ethernet kablosu çekerek bir wireless dağıtıcı oluşturabilirsiniz. Özellikle modeminizin kapsama alanından şikayetçiyseniz bu yöntem sorununuzu bir nebze giderecektir.

5. Modeminize yeni anten takın

Modeminizin kapsama alanını genişletmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de yeni bir anten takmak. Eğer modeminizin antenleri değiştirilebiliyorsa, daha güçlü bir anten takarak kapsama alanınızı arttırabilirsiniz.