Anasayfa Haber 64-bit Destekli Android L Cihazlar Yıl Sonuna Yetişecek

64-bit Destekli Android L Cihazlar Yıl Sonuna Yetişecek

android-L

Google’ın Android işletim sistemi için düşündüğü yeni hamlesi, yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Google, Apple ile olan rekabeti sıcak tutmak için 64-bit desteği veren akıllı telefon ve tabletler üzerinde çalışacağını I/O konferansı sırasında duyurdu. Android L işletim sistemi ile çalışacak bu cihazların yıl sonuna kadar pazara sürülmesi bekleniyor.

ARM konusunda uzman James Bruce’un açıklamasına göre Google’ın bu yeni hamlesi önümüzdeki Ekim ayında hayata geçebilir. İlk başta 64-bitlik tabletlerin piyasaya çıkacağı savunuluyor. Daha sonrasında ise peyderpey yeni akıllı telefonlar ortaya çıkacak.

Apple geçtiğimiz yıl iPhone 5S ile 64-bit furyasına katkıda bulunmuştu. Samsung gibi büyük Android üreticileri ise bu yıl içerisinde 64-bitlik cihazlarını ortaya çıkartacak. En büyük sıkıntı ise donanım ve yazılım desteğinin bulunmaması. Apple’ın A7 yongaları ve iOS işletim sistemi 64-bit desteği veriyor. Ancak diğer firmalarda henüz bu ayrıcalık yok.

Elbette Apple’ın bu hamlesi pazardaki dengeleri tamamen değiştirmedi. Ancak firmayı bir adım öne geçirdi. Android L cihazlar 64-bit ARM desteği veren Intel ve MIPS yongalarla çalışacak. Venue 7 ve Venue 8 gibi Android tabletler 64-bit yonga desteğine sahip. Ancak içerisinde yüklü olan Android 4.4 KitKat işletim sistemi 32-bit destek sağlıyor. Bu cihazların Android L sistemine güncellenebileceği de açıklamalar arasındaki yerini aldı.

Önümüzdeki yıl 64-bit tabanlı yongaların yılı olacak gibi gözüküyor. Intel, Bay Trail teknolojisi ile yıl sonuna kadar yeni yongalarını ortaya çıkartacak. Aynı şekilde Qualcomm’dan da benzer hamleler göreceğiz. Nvidia’nın Android L hamlesine sağlam bir destek vereceği de düşünülüyor. Yeni Tegra K1 yongalar, Android L cihazlarının vazgeçilmezi olabilir.

Google, geçtiğimiz günlerde ART sanal makinesine geçiş yapacağını da açıklamıştı. Dalvik geride bırakılarak, yeni çıkacak tüm Android işletim sistemlerinde ART kullanılacağı açıklanmıştı. Yani Android L için altyapı sağlam bir şekilde hazırlanılıyor.

Google, yazılım ve donanım açısından arkasına aldığı destek ile 64-bit pazarında fazlasıyla iyi işler çıkarabilir.