Facebook Duygularımızla Oynuyor!

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

facebook-security

Facebook’un kullanıcıların duygusal hallerini bir araştırma için topladığı yönünde söylentiler var.

Bu söylenti oldukça rahatsız edici. Facebook’a getirilen “Nasıl Hissediyorsun” özelliğinden sonra, kullanıcıların duygusal hallerinin 3. parti firmalara yönlendirildiği söyleniyor. Aslında bu bir noktada doğru. Facebook bu özelliği ile birlikte paylaşım yapan 700.000 kişinin verilerini topladı. Toplanan veriler açık bir şekilde internette paylaşıldı. Ancak bu bilgilerin kötü yönde kullanılma ihtimali üzerinde duruluyor.

Kullanıcıların ruh halleri onların internetteki davranışlarını da belirliyor. Bu da pazar araştırması yapan firmalar için kaçınılmaz bir fırsat demek. Öte yandan bilgisayar yazılımlarının, kullanıcı duygularını toplayarak algoritma çıkarma gibi bir şansı yok. Henüz bilgisayar teknolojisi bu denli ilerleyebilmiş değil.

Öte yandan Facebook, yıllardır güvenlik ve kişisel gizlilik konusunda eleştiri oklarına tutuluyor. Bu tarz bir algoritma çıkarılmasa bile elde edilen duygusal veriler dışarıya aktarılabilir. 3. parti firmalara gönderilen veriler, pazar hareketlenmeleri için kullanılabilir.

Facebook’un topladığı verilere göre girilen platform üzerinde ne kadar az pozitif yorum varsa, kullanıcılar da negatif cevaplar veriyor. Bu aynı şekilde tersine de işliyor.

İlerleyen yıllarda gelişen teknoloji ile Facebook bilgisayarları pazarlamacı olarak görevlendirebilir. Kullanıcının ruh halini takip eden yazılım, duruma göre reklamlar sunabilir.