Anasayfa Haber Project Volta İle Uzun Ömürlü Bataryalarımız Olacak

Project Volta İle Uzun Ömürlü Bataryalarımız Olacak

android-batarya

Google’ın Android L projesine dahil ettiği Project Volta ile batarya kullanım sürelerinde büyük artışlar gözlemlenecek.

Project Volta, isminden dolayı Project Ara ya da Project Tango ile karıştırılabilir. Google’ın bu aralar Project adıyla başlayan çok fazla hamlesini görür olduk. Hepsi de telefon pazarını ilgilendiriyor. Ancak Project Volta yeni bir telefon modelinden öte Android cihazlarının bataryalarını ilgilendiriyor.

Batarya ömrü, kullanıcılar için büyük bir sıkıntı. Günlük kullanım içerisinde sosyal medyada dolaşmak, mesaj atmak, telefon görüşmesi yapmak derken akşama kadar dayanan batarya bulmak zorlaşıyor. Google, Android L projesi ile birlikte bu işletim sistemine sahip telefonların batarya ömrünü uzatmak istiyor.

Karşımızda bir yeni bir donanım yok. Project Volta daha çok Android işletim sistemine yöneliyor. Kullanıcıya daha fazla süre tanıyarak, telefonun şarjının hızlıca bitmesini engelliyor. Projenin merkezinde yeni JobScheduler API bulunuyor. Bu programlama arayüzü isminden de anlaşılacağı gibi günlük kullanımlar için zaman çizelgesi ayarlayabiliyor. Böylece CPU kullanımındaki gereksiz enerji tüketimi de engellenmiş oluyor.

project-volta-grafik

Bu arayüz sizin fark etmediğiniz, enerji tüketen uygulamaları da kendiliğinden kapatabiliyor. Örneğin, etrafta bağlanılacak bir modem olmadığında WiFi özelliğini kapatabiliyor. Ars Technica bu yeni programı Android 4.4 ve Android L üzerinde test etmeye başladı.

Henüz piyasada Android L cihazı yok. Ancak yeni yıla kadar Android L cihazları pazarda görmeyi bekliyoruz. Yapılan testlere göre Project Volta sayesinde batarya ömrü %36 oranında artırılabiliyor. Google, Dalvik sanal makinesinden ART’a geçiş yapmıştı. ART altyapısı sayesinde CPU kullanımında da fazlasıyla enerji tasarrufu sağlanacağı belirtilmişti. Project Volta ve ART ile birlikte Android kullanıcıları şarj sıkıntısı çekmeyecek.