Intel, Kabloları Ortadan Kaldırmaya Kararlı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Intel Logo

Intel geleceğin teknolojisinde kablolara yer verilmeyeceğini düşünüyor.

İşlemci üretimi konusunda dünya liderlerinden biri olan Intel, gelecek yıllarda teknolojik araç-gereçlere bağlanan kabloların tamamen ortadan kalkacağını düşünüyor. Bunun için çalışmalara başlandı bile. Firma kablosuz bir dünyada öncü olmak istiyor.

Computex Fuarı sırasında Intel, WiGig adını verdiği kablosuz istasyon ve şarj etme teknolojisini tanıtmıştı. Bu teknoloji ile laptop, akıllı telefon, tablet ve benzeri mobil cihazlar kablo vasıtası olmadan şarj olabiliyor. Intel’e göre bu yeni teknoloji, yeni gelecek ürünlere referans olacak. Intel aynı zamanda bu tasarımı Skylake olarak bilinen Core işlemci ailesi için de 2016 yılından itibaren kullanmaya başlayacak.

WiGig, 60 GHz frekans ayarında işlem yapabiliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse standart WiFi bağlantısı 5.0 GHz hıza sahip. Bu hız ile 7 Gbps performans alınabiliyor. 802.11ac standartında en fazla alınabilecek hızın 1 Gbps olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Intel’in bu yeni teknolojisi online olarak video yayınlamaya da yarayacak. Mobil cihazlardan televizyonlara ya da bilgisayar monitörüne görüntü gönderilebilecek. Bu sayede HDMI ve DisplayPort kabloları ortadan kalkmış olacak. Örnek vermek gerekirse, birkaç yıl içerisinde laptopunuzu bu sistem üzerine yerleştirdikten sonra hiç bir kabloya ihtiyaç duymadan monitörlere görüntü verebilecek, klavye/mouse ikilisini kullanabilecek ya da telefonunuzdan veri gönderebileceksiniz.

Firma kendi WiGig yongalarını yapmayı planlıyor. Yıl sonuna kadar belli bir standartın ortaya çıkacağı belirtiliyor. 2015 ilk yarısı içerisinde de bu yongalara dair ilk detaylı açıklamaları göreceğiz.