Anasayfa Haber Windows 9 Yakında Çıkabilir!

Windows 9 Yakında Çıkabilir!

Windows9

Piyasada dolaşan bazı söylentilere bakılırsa, Microsoft çok yakında Windows 9’u karşımıza çıkarabilir.

Özellikle Rusya kökenli bazı söylentilere göre, Microsoft bu sonbaharda Windows 9 için büyük bir reklam kampanyası başlatabilir. Söylentiler sadece Windows 9’un geleceğini fısıldamakla kalmıyor. Bu yeni sürümde Microsoft’un şimdiye kadar olandan daha farklı bir yazılım aktivasyon sistemine geçeceği de söyleniyor.

Bu yeni aktivasyon sisteminde ürün anahtarlarının tüketici tarafından elle girilmesi diye bir şey olmayacak. Kullanıcı cihazına Windows 9 kurduğu anda Microsoft Store sunucularına bağlanacak, buradan verilecek olan bir anahtar o bilgisayarı otomatik olarak o işletim sistemiyle eşleştirecek. Kullanıcı isterse sistem dosyalarının yedeğini bir USB bellek ya da benzeri cihaza alabilecek. Ancak aynı işletim sistemiyle ikinci bir bilgisayarı çalıştırmaya kalkarsa derhal uyarı alacak.

Aslında bu söylentiler pek asılsız sayılmaz, Microsoft’un uzun süredir bu tür bir aktivasyon sistemi üzerinde çalıştığı biliniyordu. Ancak esas sürpriz olan, Windows 9’un bu sonbaharda çıkması ihtimalinin belirmesidir. Microsoft yetkilileri hemen harekete geçerek üstü kapalı şekilde olsa da bu söylentileri inkar ettiler, ama bu da şüpheleri silmeye yetmiyor.

Microsoft daha önce uzun bir süre Windows 9’un gelmeyeceğini, bu sonbaharda ise Windows 8.1 için Update 2’nin geleceğini duyurmuştu. Ayrıca Windows Phone 8 ve Windows RT’yi birleştirmesi beklenen Threshold güncellemesi de gündemdeydi. Fakat aslında Microsoft’un Windows 9 adını çok yakında kullanmak zorunda kalabileceğine dair ciddi belirtiler var. Bunun sebebi ise Windows 8’in pazar payının bir türlü artmıyor olmasıdır. Windows 7’nin dev pazar payı karşısında bir türlü tırmanmayan Windows 8’in, yeni bir Vista vakasına dönüştüğü açıkça tartışılıyor. Bu durumda Microsoft’un Windows 8 markasını rafa kaldırması ve Windows 9 ile yeni bir kapı açması belki de kendi hayrına olacaktır.