Anasayfa Haber Dubai’den Çılgın Proje!

Dubai’den Çılgın Proje!

dubai

Uç noktada inşaat projeleriyle isim yapan Dubai, şimdi de dünyanın en büyük alışveriş merkezine girişiyor.

Mall of The World, yani Dünya Alışveriş Merkezi! İşte Dubai’den çıkan yeni çılgın proje bu oldu. Gezegendeki en büyük alışveriş merkezini yapmaya hazırlanan Dubai, buraya yılda 180 milyondan fazla ziyaretçi çekmeyi umuyor. Yani uluslararası ticaretten büyük bir gelir umutları var. Peki ama bu AVM irisinde her ülkeden insanı çekecek ne olabilir ki?

Aslına bakarsanız Mall of The World sadece basit bir alışveriş merkezi değil, aslında bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen tamamen kapalı bir şehir olacak. Caddeleri dahil her noktası tamamen Dubai’nin sıcak çöl ikliminden yalıtılmış, klimalı bir şehir düşünün. İçinde oteller, yerleşimler, hastaneler, dükkanlar olan ve tamamen dışarıdan yalıtılmış bir şehir! Burada yaşayan ve çalışanlar Arap Yarımadası’nın yakıcı çöl iklimiyle asla karşılaşmadan ömür geçirebilecekler. Ziyaretçiler havalimanından kapalı metroyla buraya ulaşacak, gezecek ve tekrar aynı şekilde ülkelerine dönecekler.

Dubai eskiden beri ucuz alışveriş yapılabilen bir yer olarak da ün salmıştır, ancak Mall of The World ziyaretçilerine ucuz elektronikten daha fazlası da sunulacak. Şehir içindeki Sağlık Bölgesi dahilindeki hastaneler her türden tedavi hizmeti verecekler. Amerika’nın ünlü Broadway Caddesi benzeri bir bölgede ise farklı kültür ve eğlence faaliyetleri bulunacak. Projenin henüz ne zaman başlayacağı, ne zaman biteceği ya da bütçesi belli değil. Ancak konuyla ilgili açıklama yapan Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid El Maktum, bu projeden hayli umutlu olduklarının altını çizmiş. Aşağıda ise projeyle ilgili yayınlanan bir videoyu bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=p-lUp9sUFZw