Anasayfa Haber 10 Gigabit ADSL İster Misiniz?

10 Gigabit ADSL İster Misiniz?

bakırkablo

Bakır kablolar üzerinden veri aktarımının belirli sınırları var, ancak bu sınırlar yakında ortadan kalkabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ve büyük teknoloji üretim merkezlerinden biri olan Bell Labs, bakır kablo üzerinden veri aktarımında yeni rekorlar kırdıklarını açıkladı. Normalde bakır kablo üzerinden veri aktarmanın bazı fiziksel sınırları vardır. Daha hızlı veri aktarmak için sinyal frekansını yükseltmeye başladığınızda, bakır kabloya yüklediğiniz enerji hızla ısıya dönüşmeye başlar. Bu da sinyalin kısa mesafe içinde güç kaybetmesine ve bozulmasına sebep olur.

Bakır kablo altyapısı üzerinden internet bağlantısı sağlayan teknolojilerin hızları bu yüzden fiber optik gibi teknolojilere göre çok daha düşüktür. Bu sınırlar aşılabilseydi, neredeyse bir asırdır her yere döşediğimiz bakır kablo altyapısı üzerinden yüksek hızlı internet servisi sağlayabilir, fiber optik için gereken büyük yatırımdan kurtulurduk.

İşte Bell Labs tarafından geliştirilen yeni XG-FAST teknolojisinde tam olarak bu amaçlanıyor. Bu yeni standart sayesinde bakır kablolar üzerinden 10 GB/saniye hızında veri aktarımı sağlanabiliyor. Ancak ne var ki fiziksel sınırlar henüz tamamen aşılabilmiş değil. XG-FAST teknolojisinin şu an için kayıpsız veri aktarabildiği en uzak mesafe, laboratuvar koşullarında sadece 70 metre civarında kalıyor.

Bu menzil şüphesiz ilk bakışta pek kullanışlı değil, eğer servis sağlayıcınızın binasına komşu değilseniz, 70 metre menzil pek işe yaramayacaktır. Ancak uygulamada durum daha farklı, XG-FAST her ne kadar uzak menzilde pek işe yaramasa da, yakın mesafede çok büyük para tasarrufu sağlayabilir. Bell Labs mühendisleri bu teknoloji sayesinde fiber optik altyapısının her evin içine kadar girmesine gerek olmayacağını düşünüyor. Sokaktan geçen ana fiber optik hattını bina içine uzatmak yerine, XG-FAST kullanılan bakır kablolarla binalara dağıtmak, uzun vadede milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilecek. Bu sayede bir servis sağlayıcı firmanın tüm bir şehirdeki fiber optik döşeme masrafı çok düşecek, dağıtımla ilgili sorunlar da azalacaktır.