Anasayfa Haber Windows 7 Desteği Ne Zaman Bitiyor?

Windows 7 Desteği Ne Zaman Bitiyor?

windows-7

Windows 7’nin Ocak 2015’te desteğinin sona ereceği haberi gündeme bomba gibi düştü.

Windows 7 çıkmadan ve çıktıktan sonra insanlar bu yeni işletim sisteminin yeni XP olduğunu konuşmuşlardı. Zira XP’den sonra gelen ve onun yerini alabilecek en iyi işletim sistemiydi. Ancak Windows 7’nin de bir sonu var. Şimdilerde Windows 7’nin 2014’le birlikte biteceği konuşuluyor.

Ancak Windows 7 kullanıcılarının hemen paniğe kapılmasına gerek yok. Zira Windows 7’ye gelecek güncellemelerin değil, işletim sistemi için yapılacak geliştirmelerin sonu geliyor. Örneğin güvenlik güncelleştirmeleri devam edecek, ancak yeni özellikler getirmek için çaba harcanmayacak. Yani Microsoft, Windows 7’den elini ayağını çekmiyor. Microsoft’un bir işletim sistemindeki genel desteği 5 yıldır. Bu süre, genişletilmiş destek paketleriyle birlikte bir 5 yıl daha uzar. 2015 Ocak ayında Windows 7, desteğinin ikinci aşamasını alacak. Yani son 5 yılını yaşayacak.

Söz konusu geçiş yalnızca bazı kişiselleştirilmiş özelliklere ihtiyaç duyabilecek kurumsal Windows 7 kullanıcılarını etkileyecek. Ev kullanıcıları için çok da dert edilecek bir durum söz konusu değil. Olayı kısaca özetleyecek olursak, Windows 7 kullanıcılarının korkmasını gerektiren bir durum yok. İşletim sistemi bir 5 yıl daha rahat rahat onlarla olacak.