Anasayfa Haber Apple 600 Milyon Kullanıcısını Gözetliyor

Apple 600 Milyon Kullanıcısını Gözetliyor

Apple

Ortaya çıkan yeni bir araştırmaya göre Apple, 600 Milyon cihazına gizlice yüklediği arka kapılar sayesinde kullanıcılarını gözetleyebiliyor.

Son yıllarda artan kişisel güvenlik sorunlarını çözmeye çalışan firmalar çeşitli vaatlerde bulunuyor. En güvenli yazılıma sahip olduklarını belirten firmalar, 3. parti yazılımların sistemlerine saldırsalar dahi kişisel bilgilere ulaşamayacağını söylüyor. Peki ya firmalar sizi gözetliyorsa?

Bu soru birçok kez gündeme getirilmişti. NSA ile ortak çalıştığı iddia edilen ve günah keçisi haline getirilen firmalar olmuştu. Apple bu firmalar arasına girmese de, kullanıcılar tarafından şüpheyle bakılıyordu.

Geçtiğimiz cuma günü New York’ta düzenlenen Hacker Konferansı sırasında söz alan Jonathan Zdziarski isimli güvenlik uzmanı, yeni araştırmasını açıklamadı. Bu açıklamada 600 Milyon iOS cihazının Apple tarafından takip edildiği belirtiliyor. Çünkü Apple daha önceden bu cihazlara eklediği arka kapılar ile kullanıcı bilgilerine ulaşabiliyor.

Apple’ın bu konudaki açıklaması ise firmanın kişisel bilgilere ulaşmadığı yönünde. Cihazların güvenliği için bu tarz yazılımlara sahip olduklarını ama çeşitli araçlar ve protokoller ile saldırganlardan gizlendiği belirtiliyor. Zdziarski’ye göre ise durum hiç de böyle değil.

Apple, kullanıcıların ne zaman sisteme giriş yaptığını görebiliyor. İnternete ne zaman bağlandığını, rehberini, internet geçmişini ve bağlandığı Wi-Fi noktaların isimlerine kadar ulaşabiliyor. Bu durum oldukça ürkütücü.

ABD, 1994 yılında Communications Assistance for Law Enforcement Act adı altında çıkardığı yaza ile teknoloji firmalarının, yasal çalışmalara ve adalet sağlayıcılarına yardımcı olmaları için kendi cihazlarında arka kapılar oluşturmasına izin veriyor. Öte yandan Zdziarski’nin açıklamasına göre Apple’ın arka kapıları bu yasalara uymuyor.