Robot Teknolojisindeki İlerleme İnsanları Şaşırtmaya Devam Ediyor

In Teknoloji by Özay Şen2 Comments

sakat-robot

Ayağı kırılan robot, yeniden yürümeyi öğreniyor.

Geleceğin teknolojinin büyük bir kısmını robotlar oluşturacak gibi gözüküyor. Soğuk Savaş döneminden bu yana birçok yazar robotlar hakkında bilimkurgu edebiyatına örnekler verdi. Yıllar geçtikçe beyaz perde ve televizyonlarda da örneklerini gördük. Ama artık robotlar gerçek ve aramızda yürüyorlar. Hatta birçoğu başka gezegenlerde araştırma yapıyor.

Paris’te bulunan Sorbonne Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, robotlara yaralanma konusunda bilgi vermeye çalışıyor. Ayağı kırılmış bir robotu tamir etmek yerine, ona yeniden yürümeyi öğretmeye çalışıyorlar.

Robotun bacağının kırılmasından önce veri tabanında yürümek için 13.000 farklı yol bildiği belirtiliyor. Araştırma için robotun ayaklarından birisi etkisiz hale getirildi. Sakat robot, bilgisayar yazılımı sayesinde yeniden yürümenin olasılıklarını bulmaya çalıştı.

Yaklaşık 40 saniye içerisinde, robotun yürümek için yeni bir teknik geliştirdiği gözlemlendi. Bu teknik geliştirilirken, araştırmacılar hiçbir şekilde robota müdahale etmedi. Tamamen kendi kendine yürümeyi öğrendi.

Aşağıdaki videodan, detayları görebilirsiniz.