iPhone Görüşmeleri Ücretsiz Olarak Kriptolanabilecek

In Haber, Mobil by Özay Şen1 Comment

iphone-arama-guvenlik

iPhone için geliştirilen Signal isimli uygulama, kullanıcılara ücretsiz olarak sunuldu.

RedPhone ve TextSecure firmaları tarafından açık kaynaklı koduna sahip bir proje hayata geçirildi. Signal adı verilen uygulama sadece iPhone kullanıcılarına sunuldu. iPhone kullanıcıları bu uygulama sayesinde, telefon görüşmelerini kriptolayabilecek.

Peki bu ne demek oluyor? Son yıllarda artış gösteren telefon dinleme skandalları ile birlikte kullanıcıların, teknoloji firmalarına olan güvenleri de düşmeye başlamıştı. 3. parti firmalar tarafından geliştirilen gizleme ve kriptolama uygulamalarının kullanımı da aynı ortanda artış gösterdi.

RedPhone ve TextSecure firmaları daha önce Android platformu için de benzer uygulamalar geliştirmişti. Yani bu alanda yeni değiller. Signal, ücretsiz olarak iPhone telefonlara indirilebiliyor. Piyasadaki benzer uygulamalar genellikle aylık üyelik sistemi ile çalışıyor. Bu sebeple Signal ön plana çıkıyor.

Uygulamayı ön plana çıkaran bir diğer özelliği ise açık kaynak kodu ile geliştirilmiş olması. Yani yazılım ve geliştirme programlarından anlıyorsanız siz de Signal için eklemelerde bulunabileceksiniz. Kullanıcı kendisine özel geliştirmeleri, diğer kullanıcıların beğenisine sunabilecek. Açık kaynak koduna sahip olması, firma tarafından yazılım içerisine yerleştirilebilecek bir arka kapının varlığını da yok ediyor. Dileyen kullanıcılar uygulamanın dosyalarını en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebilecek.

Signal oldukça basit çalışıyor. Ücretsiz olarak indirdikten sonra kullanıcıdan sadece telefon numarası istiyor. Uygulamayı buradaki App Store bağlantısı üzerinden telefonunuza indirebilirsiniz.