VMware ile Mac OS X Yosemite Kurulumu

In Makale, Pratik, Video by Recep Baltaş172 Comments

VMware Workstation ile Windows üzerinde sanal bilgisayara nasıl Mac OS X Yosemite 10.10 kurabileceğinizi bu rehberimizde gösteriyoruz.

Apple’ın yeni işletim sistemi Yosemite’nin nihai sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Biz de bunu fırsat bilerek bu işletim sistemini denemek isteyenler ya da Yosemite ile yazılım geliştirmek isteyenler için sanal bilgisayara kurulum rehberi hazırladık.

Windows üzerinde farklı işletim sistemleri denemek için en iyi araçlardan biri VMware Workstation. Her ne kadar bu kapsamlı sanallaştırma yazılımı doğrudan Mac OS X desteği sunmasa da bu özelliği ufak bir hile ile devreye sokabiliyoruz. VMware içinde Yosemite, nihai sürümle birlikte artık daha performanslı çalışıyor. Sanal makine içindeki Yosemite sürümü sayesinde normal olarak yüklenen Yosemite ile yapılabilen birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Buna işletim sistemine USB belleğinizi tanıtmak da dahil.

Peki Yosemite kurmak için gerekenler neler ?

  • Sanallaştırma Teknolojisi destekli Intel işlemci: Sanal makine çalıştırmak için sanallaştırma desteği olan bir işlemci gerekmekte. Core 2 Duo ve sonrası neredeyse bütün işlemciler bu desteğe sahip. İşlemcinizin bu desteğe sahip olup olmadığını öğrenmek için Intel’in bu sayfasına girip işlemci modelinizi aratmanız yeterli. Ek olarak bu özelliğin BIOS’ta devrede olması gerekiyor. Her ne kadar çoğunlukla bu özellik devrede olsa da, bazı durumlarda işlemci desteklese dahi devre dışı olabiliyor. Bu bağlamda BIOS’a girip Hardware Virtualization seçeneğini Enable yapmanız gerekebilir.
  • AMD desteği: VMware Yosemite kurulumunu AMD sistemde test etmedik. Bu bağlamda AMD işlemcileri desteklemiyor olabilir zira Mac OS X’da AMD desteği mevcut değil. İlla da AMD sistemde sanal Mac OS X kullanmak istyorsanız  Soul Dev Team’in AMD Destekli bir Mountain Lion VMware imajı mevcut. Fakat bu imajın sürümü 10.8.3.
  • 64 Bit İşletim sistemi: 2014′e gireceğimiz şu zamanlarda 32 Bit kullanmıyorsunuz diye düşünüyoruz ama yine belirtelim: Mac OS X, 64 Bit bir işletim sistemi ve bu bağlamda çalışabilmesi için sanal makinenin kurulu olduğu işletim sisteminin de 64 Bit olması şart. İşlemciniz 64 Bit desteklemiyorsa sanal makinede Mavericks kullanamazsınız. İşlemcinizin 64 Bit desteği olup olmadığını öğrenmek için Intel’in bu sayfasını ya da bu programı kullanabilirsiniz.

Yazılım Gereksinimleri

  • VMware Workstation: İsterseniz deneyebilir, isterseniz de satın alabilirsiniz. Her halükarda en güncel 10.0.3 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Biz bu rehberde 10.0.3 Build 1895310 sürümünü kullandık.
  • VMware Unlocker: VMware’e Mac OS X kurulabilmesi için bu ufak programı yönetici olarak çalıştırmanızda fayda var.
  • Yosemite ISO Dosyası: Technopat Sosyal’den edinebilirsiniz.
  • VMware Tools: Daha yüksek bir performans için VMware Tools olmazsa olmaz. VMware’in kendi sitesinden com.vmware.fusion.tools.darwin.zip.tar dosyasını indirebilirsiniz.

Her şey hazır ise o zaman VMware Workstation’ı kurarak işe başlayabiliriz!