Anasayfa Haber Tesla, Dev Fabrika Kuruyor

Tesla, Dev Fabrika Kuruyor

Tesla ile Panasonic arasındaki anlaşma, yapılmış en büyük batarya fabrikasının kurulmasını sağlayacak.

Tesla Motors’un sahibi Elon Musk’ın en büyük hayallerinden biri de önce tüm Amerika’yı, ardından da kalan herkesi elektrikli otomobil sahibi yapmak. Tabii bunun önünde ciddi engeller var. Öncelikle satışlarını ciddi biçimde artırması gerekiyor. Geçen sene sadece 22,477 adet araç satan Tesla, bu yıl sonunda 35,000 adedi, 2015 sonunda ise 100,000 satış rakamını görmeyi umuyor. Otomotiv sektöründeki genel rakamları ele aldığınızda 100,000 bile pek büyük bir rakam sayılmıyor, büyük firmaların yıllık üretim ve satış rakamları çoğunlukla milyonlarla ifade ediliyor. Ancak tabii ki yaşadığı tüm engellemelere karşın Tesla’nın bugün bulunduğu noktaya gelebilmiş olması bile büyük başarı, çoğu benzer girişim çoktan iflas etti.

Ancak Elon Musk’ın rüyasının önünde çok ciddi bir engel var. Elektrikli otomobillerde kullanılan bataryaların kapasitesi ve maliyetleri! Tesla’nın halen en ucuz modeli olan Model S’in fiyatı 70,000 dolardan başlıyor. Musk’ın bu noktadaki hedefi fiyatı 35,000 doların altında olacak yeni bir model üretebilmek, böylece daha çok insanın ilgisini çekmek. İşte bu sebepten dolayı Tesla ve Panasonic arasında uzun görüşmelerden sonra en sonunda bir anlaşma imzalandı. Araçlarında kullandığı batarya paketlerini Panasonic firmasından alan Tesla, bu anlaşmayla birlikte Amerika sınırları içinde dünyanın en büyük batarya fabrikasını kuracak!

Fabrika Tesla ve Panasonic’in işbirliğiyle kurulacak ve 5 milyar dolara malolacak. Uç noktada ayda 500,000 batarya paketi üretebilecek kapasitede olacak. Bu kadar bataryanın otomotiv için fazla olduğu söylense de, firma bunların çok farklı sektörlerde kullanılacağını öngörüyor. Fabrika içindeki üretime Panasonic büyük katkıda bulunacak, çünkü bu alanda Tesla’da bulunmayan tecrübe ve bilgiye sahipler. Bu fabrikanın ABD içine kurulmasıyla Tesla batarya maliyetlerini çok ciddi biçimde düşürmeyi planlıyor.