Anasayfa Haber NAND Flash Belleklerden Sonra Hayat Var mı?

NAND Flash Belleklerden Sonra Hayat Var mı?

nand

NAND Flash belleklerin ömrünü doldurmasıyla, pazarı SSD bolluğu dolduracak. İşte yakın geleceğin yeni SSD teknolojileri…

NAND flash teknolojisi de daha önce rafa kalkan pek çok diğer teknoloji gibi belli bir süre sonra sona erecek. Bu standarttan daha hızlı depolama teknolojileri zamanla yerini alacak ancak bu teknolojilerin akıllı telefonlara ve veri merkezlerine girmesine daha çok zaman var.

En büyük mekanik disk üreticilerinden Western Digital, bu değişime hazırlanıyor. Santa Clara, Kaliforniya’da gerçekleştirilen Flash Bellek Zirvesi’nde, en hızlı SSD teknolojilerini tanıttılar. Dünya’nın en hızlısı olarak tanıttıkları yeni ürün, sunucular için geliştirildi; yani öncelikle fiyatların yüksek ancak güvenilirlik ve performanın önemli olduğu pazarda sunulacak. Tasarımında çok fazla yenilik olmamasına karşın düşük gecikme oranı bu yeni SSD, Linux sürücü kullanıyor.

Peki nedir bu yeni SSD? Kalbinde NAND Flash yerine, zamanla onun yerini alması muhtemel olan PCM (Phase Change Memory) bulunuyor. PCM sayesinde tepki süresi büyük oranda artırılıyor. NAND teknolojisi 70 mikrosaniye içerisinde cevap verirken, PCM 1 mikrosaniye içerisinde cevap veriyor. Ancak bu teknolojinin pazarda yaygın olarak yerini alması ve son tüketicilere ulaşması için önünde uzun zaman var. Sebebi ise basit, üretim maliyeti oldukça fazla.

HGST’nin SSD ürünleri konusunda yardımcı başkanlığını yapan Ulrich Hansen’e göre önümüzdeki yıllarda NAND Flash hafızaya alternatif iki farklı teknoloji ön plana çıkacak. Bunlardan ilki RRAM (Resistive Random-Acsses Memory), ikincisi ise MRAM (Magnetic RAM) teknolojisi. Gelecek yıllarda dahili depolama alanı konusunda büyük yeniliklere şahit olacağız. O zaman durup şu soruyu sormamız muhtemel: PCM mi, RRAM mi, yoksa MRAM mi daha iyi? Ve daha da önemlisi hangisi diğerlerinden önce, hesaplı ve yüksek performanslı olarak iş istasyonları ve sunucular yerine kişisel bilgisayarlarımızda yerini alacak.