Tayland, Tropico 5’i Yasakladı!

In Oyun by Özay ŞenLeave a Comment

Tropico_5_1

Tayland Film ve Video Sansür kurumu, Tropico 5’in ülkede yayınlanmasını sakıncalı bulduğu için yasakladı.

Siyasi ve politik göndermeler içeren Tropico serisinin son oyunu Tayland’da sansür kurumuna tosladı. Oyundaki askeri diktatörlük görevlerinin, ülkenin hali hazırdaki durumunu etkileyeceği düşünüldüğü için Tropico 5’e engel konuldu.

İroni ise şurada başlıyor: Tayland geçtiğimiz Mayıs ayından beri cunta ile yönetiliyor. Ancak bu durum çok da görülmedik bir şey değil. Almanya’da Nazi içeriği sergileyen oyunlar piyasaya sansürlenmeden sürülemiyor. Örneğin Doom serisinin ilk oyunu ancak 2011 yılında resmi olarak Almanya pazarına giriş yapabildi. Benzer siyasi ve politik yasaklar ABD ve Birleşik Krallık için de geçerli.

Tropico’nun bundan önceki oyunları sorunsuz bir biçimde Tayland pazarına giriş yapmıştı. Şimdiki yönetimin etkisi yüzünden oyunun engellendiği düşünülüyor.

Tropico 5, SimCity ve Civilization benzeri bir oyun olarak öne çıkıyor. Tek farkı ise ütopik bir adada, askeri yönetim ile halkı mutlu etmeye ya da onları kontrol altına almaya çalışıyorsunuz. Askeri güç sizin elinizde olunca, ortaya oldukça renkli bir oyun çıkıyor.