Anasayfa Haber Babylon 5 Beyaz Perdeye Geliyor

Babylon 5 Beyaz Perdeye Geliyor

babylon_5

Bilim-kurgu dizileri arasında ayrı bir yere sahip olan Babylon 5, 2016 yılında sinemada yeniden doğabilir.

1994-1998 arasında yayınlanan Babylon 5 televizyon dizisi, 5 sezon sürmüş ve bir o kadar da televizyon filmi doğurmuştu. J. Michael Straczynski tarafından yaratılan bu seri, iptal edilmeden yayınlanıp tamamlanabilen nadir bilim-kurgu dizilerinden biri olma ünvanına sahiptir ve zamanında pek çok ödül toplamıştır. Epik hikayesi ve o zaman için gayet kaliteli kabul edilen görsel efektleriyle bilim-kurgu sevenlerin kalbinde taht kuran dizinin özel efektleri tamamen Amiga bilgisayarlarla hazırlanmıştı.

Aradan geçen zamanda, J. Michael Straczynski tarafından Babylon 5’in hikayesini devam ettirebilmek için pek çok girişim yapıldı, ancak bu girişimler film sektöründen kaynak bulunamadığı için her defasında başarısız oldu. Ne var ki geçen yıllar içinde ortaya çıkan KickStarter gibi toplumsal kaynak toplama araçları sayesinde artık bu gibi girişimler için para bulmak eskisine göre çok daha kolay.

Straczynski işte bu yeni dönemin araçlarından faydalanarak Babylon 5 evrenini yeniden ve bu kez beyaz perdede canlandırmayı planlıyor. Televizyon dizilerinde oynayan sanatçılar hayli yaşlandığından ve bir kısmı da vefat ettiğinden, yeni çekilmesi planlanan filmler konuyu yeni sanatçılarla ve en başından anlatacak. Haliyle senaryoda ve kurguda da modern zaman uygun değişikliklerin yapılacağı tahmin ediliyor. J. Michael Straczynski bu projenin 2016 yılında meyvelerini vereceğini umuyor. Bunun için gereken kaynakları sinema sektöründen elde edemezse, gerek kendi cebinden, gerek KickStarter gibi kaynaklardan bulmayı hedefliyor.