Denizde Çalışan Çekici Işın Yapılıyor!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

anu-çekici-ışın

Bilim-kurgu filmlerinin en temel öğelerinden biri olan “çekici ışın” kavramı yakında denizcilikte kullanıma girebilir.

Avusturalya Ulusal Üniversitesi (ANU) bünyesinde çalışan biliminsanları, hidrodinamik prensipleri üzerine yaptıkları çalışmalar sonucunda, bir tür “çekici ışın” geliştirmeye yönelik ciddi adımlar attılar. “Çekici ışın” kavramı bilim-kurgu filmlerinin en eski ve en önemli unsurlarından biridir. Uzay gemileri bu aygıtlar sayesinde kablolara ve vinçlere ihtiyaç duymadan pek çok işi başarırlar.

Tabii henüz gerçekte böyle bir teknolojiye sahip değiliz, herşeyden önce kütleçekim konusunu tam olarak çözebilmiş olmaktan çok uzağız. Ne var ki bilim bize su üzerinde çeşitli dalgalar oluşturarak benzer bir etkiyi denizlerde ya da göllerde yaratma imkanı sunuyor. Biliminsanları karmaşık bilgisayar modellemelerini de kullanarak, su üzerinde farklı frekanslarda dalgalanmalar yaratabiliyorlar. Bu sayede su üzerindeki cisimleri herhangi bir kablo kullanmadan istenen yönde sürüklemek ve arzulanan noktada sabit tutmak mümkün olabiliyor.

Tabii bu çalışmalar henüz uygulamaya girecek kadar olgunlaşmış değil, ancak önümüzdeki yıllarda bu prensiplere dayanan aygıtların testlerine başlanacağı düşünülüyor. Her ne kadar bu tür bir cihaz açık ve çok dalgalı bir okyanusta çok işe yaramasa da, daha durgun sularda çok faydalı olabilir. Limana yanaşan gemilerin kaza yapmasını önlemekten tutun da, denize dökülen petrol ya da atıkların hızla temizlenmesine kadar pek çok olası uygulama alanı şimdiden dikkat çekiyor.