Telefon Firması Xiaomi, Kişisel Bilgi Çalmakla Suçlanıyor

In Haber, Mobil by Özay Şen4 Comments

telefon-bilgi-calma

F-Secure tarafından yapılan son araştırmaya göre Çin merkezli ünlü Android telefon üreticisi, kullanıcılarının bilgilerini çalıyor!

Çinli Xiaomi firmasının, kullanıcılarının kişisel bilgilerini çaldığı öne sürüldü. Bu araştırma F-Secure isimli güvenlik firması tarafından yapıldı. Android telefonlar üreten Xiaomi, kullanıcılarının kişisel bilgilerini serverlarında topluyor.

Özellikle Asya pazarında iş yapan Xiaomi firması, ürettiği ucuz telefonlarla adından sıkça söz ettiriyor. Yapılan açıklamada Redmi 1S isimli telefon üzerinde bazı testler yapıldı. IMEI numarası dahil telefon hakkında birçok bilginin ana serverlarda toplandığı ortaya çıktı.

Xiaomi genel başkan yardımcısı Hugo Barra, bu konu hakkında Google+ üzerinden bir açıklama yaptı. Kişisel bilgilerin toplanmasının bir yanlışlık olduğunu, bu sorun üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Daha öncesinde Snowden belgeleri ve NSA skandalları ile batılı firmalara savaş açan Çin’in kendi ülkesinden böyle bir haberin gelmesi oldukça ironik oldu. Konu hakkında birçok farklı kurumun ve güvenlik firmasının da araştırma yapacağı belirtildi.