Denver Tegra K1, PC Seviyesinde Performans Sergileyecek

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

tegra-k1-yonga

Nvidia, PC seviyesinde performans sergileyeceğini öne sürdüğü yeni Tegra K1 yongasını ortaya çıkardı.

Nvidia, Tegra K1’in 64-bitlik Denver modelinin PC seviyesinde performans sergileyeceğini iddia ediyor. Yeni tabletlerde kullanılacak olan yonganın ilk benchmark testleri ortaya çıktı. Hot Chips konferansında söz alan Nvidia yetkilileri, yeni yongaya fazlasıyla güveniyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen CES Fuarı sırasında Nvidia’nın dört çekirdekli, 32-bit işlem kapasitesine sahip Tegra K1 yongası ortaya çıkmıştı. Şimdi bu yonganın 64-bitlik modeli tanıtıldı. Denver’ın genel tanıtımı yapılmış olsa da, henüz bir çıkış tarihi belirlenmedi.

Nvidia’nın yeni yongası 64-bit ARMv8 mühendisliğini kullanan ilk yonga olacak. Bu da pazardaki önemli bir boşluğu dolduruyor. ARM serileri artık yavaşça 64-bit mühendisliğinde 2. nesle geçiyor. Üretim tezgahı biraz yavaş ilerlese de, yeni yıl ile birlikte bu tarz yongaların sayısında artış bekleniyor.

denver-performans-tablosu

Firmanın yonga mühendislerinden Darrell Boggs’un açıklamasına göre yeni yonga ve eski 32-bitlik model aynı 192 çekirdeklik Kepler yapısına sahip. Yani K1’in performansında bir düşme yaşanmayacak. Ancak 64-bit seviyesinde çalışması için yonga üzerinde bazı ayarlamalar yapıldığı belirtiliyor.

Boggs açıklamalarında oyun piyasasına da değindi. Bu yeni yonga ile mobil dünyadaki oyunlarda da büyük bir sıçrama yaşanacağının altını çizdi. Denver’ın mühendislik yapısındaki dinamik kod ayarlamaları, yüksek seviyede uygulamaların programlaması için de olanak sağlayacak.