Microsoft, Nesnelerin İnterneti İçin Galileo’nun Sevkiyatına Başladı

In Haber by Özay Şen1 Comment

microsoft-galileo

Asıl adı Internet of Things olan platforma Microsoft’tan büyük destek geliyor.

Birçok firmanın ortak çalışmasını sunduğu Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) platformuna yapılan yatırımlar ve destekler son zamanlarda artış gösterdi. Son olarak Samsung, Intel ve Dell gibi teknoloji devleri IoT için masaya oturarak belli bir standartın oturtulması için karara varmışlardı.

Milyarlarca cihazın birbirine bağlanıp uyum içinde çalışabileceği platformda bulunmak isteyen büyük firmalardan bir diğeri ise Microsoft. Redmond merkezli teknoloji devi Galileo adını verdiği Windows işletim sistemi ile çalışan mini bilgisayarının sevkiyatına başladı.

Yazılım ve donanım uzmanları bu bilgisayarı aldıklarında Geliştirici Kit’ini kullanarak yeni tüketici ürünleri ortaya çıkartabilecek. Bu Geliştirici Kit’i, Microsoft’un IoT pazarından pay kapmak için sunduğu bir başka hamle. Bu yazılım eş zamanlı olarak bilgi toplayarak, analizler yapabilecek.

Microsoft aynı zamanda kendi evlerinde çalışan geliştiricileri de pazara kazandırmak istiyor. IoT cihazlarının daha fazla gelişmesi, arka planda kalmış geliştiricilerinin de ortaya çıkmasına olanak sağlayacak. Microsoft Galileo ve buna bağlı deneysel yazılım parçalarını geçtiğimiz Build konferansı sırasında ortaya çıkartmıştı.

Azure tarafından sağlanan bulut tabanlı servis bu çalışmalar hakkında bilgi toplayacak. Son zamanlarda Microsoft’un mobil ve bulut tabanlı pazara yöneldiğini hatırlarsanız. Yeni CEO Nadella, firmanın bulut tabanlı servislerde ve mobil dünyada lider olmasını istiyordu. Dolaylı yoldan da olsa IoT için yapılan hamleler, Microsoft’un işine yarayacak gibi duruyor.

Galileo piyasada bir ilk değil. Pazarda rekabet edeceği markalar var. Bunların arasından 25 Dolar’a alıcı bulan Raspberry Pi, açık kaynak koduna sahip bir mini bilgisayar olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Bitcoin çiftlikleri kuran geliştiricilerin fazlasıyla işine yarayan bir mini bilgisayar. Bakalım Microsoft Galileo ile IoT geliştiricilerini kendisine çekebilecek mi?