Anasayfa Haber Google’dan Köpekbalıklarına Karşı Önlem

Google’dan Köpekbalıklarına Karşı Önlem

kopekbaligi

Google, okyanus tabanında bulunan fiber optik kabloları köpekbalığı ısırıklarından korumak için yeni bir çözüm buldu.

Google, okyanus tabanında bulunan fiber optik kabloları güçlendirecek bir çözüm buldu. Küresel çapta, okayanusların altında 160 bin km uzunluğunda fiber optik kablo bulunuyor. Bunların çoğu zaman içerisinde aşınmadan ötürü zarar görüyor. Bir kısmı da deniz yaşamı tarafından saldırıya uğruyor.

Fiber optik kablolar ’80li yıllardan bu yana köpekbalıklarının saldırısına uğruyor. Köpekbalıkları sürekli olarak bu kabloları çiğniyor. Bunun bilimsel olarak bir açıklaması henüz bulunamadı. Birçok bilim insanına göre kablolardan yayılan elektromanyetik dalgalar, hassas burunlara sahip köpekbalıklarının ilgisini çekiyor. Bu da onlara yem gibi gözüküyor.

Birçok farklı katmandan oluşan kablolar, okyanusun sert koşullarına dayansa da, köpekbalıklarına karşı pek de dayanıklı değil. Google buna bir çözüm bulmak için kevlar kaplama fikrini ortaya attı.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz hafta içerisinde Google, transPasific fiber optik kablo hattını döşemek için yatırım yapmaya hazırlanıyordu. Japonya ve ABD’yi birbirine bağlayacak bu proje için önlemlerin de şimdiden alınması şart. Dev arama motoru, fiber optik kabloların dış katmanını kevlar ile kaplayarak köpekbalıklarına karşı önlem oluşturacak.

300 milyon Dolarlık proje sayede Japonya ve ABD arasında 60 Tbps bağlantı hızı sağlanacak.