Anasayfa Haber Harvard Üniversitesi Robotları Özgür Kılacak

Harvard Üniversitesi Robotları Özgür Kılacak

harvard-robot-

Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar robotların emir almadan, kendi başlarına çalışması için yeni bir proje üzerinde yoğunlaştı.

Robotlar ve insanlar arasındaki savaş konusu, bilimkurgu türünde örnekler vermiştir. Hem siyasi hem de insani göndermeler bulunan bu örnekler, geleceğimizde neler olacağına dair az da olsa fikir veriyor. Robotların kendi kendilerine isyan başlatmayacağını biliyoruz. Bunun için insan elinin değmesi gerekiyor.

Harvard Üniversitesi, sanıyoruz ki bunun için çalışıyor. Ancak çalışma savaş açacak cinste değil, robot teknolojisinde devrim sağlayacak nitelikte. Araştırmacılar bu projeyi ortaya koyarken, doğadan esinlenmiş. Karınca ve balık gibi komün hayatı yaşayan hayvanlar incelenmiş.

Aynı anda aynı kararları veren bu hayvanlar, görsel olarak da inanılmaz işler çıkartıyorlar. Bir anda sağa hareket eden bir balık sürüsü ya da ufak bir su birikintisini geçmek için birbirlerinin üzerine çıkıp köprü yapan karıncalar gibi bu robotlar da ortak kararla hareket ediyorlar. İşin güzel tarafı ise bunu yaparken insanlardan komut almıyorlar.

Araştırma Harvard Üniversitesi’nin Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler bölümü tarafından yapılıyor. Projenin başında ise Bilgisayar Bilimi profesörü Radhika Nagpal var. Yapay Zeka kullanılarak, makinelerde biyolojik proseslerin taklit edilmesi sağlanıyor. Detaylar bu haftanın Science dergisinde yayınlandı.

Proje için 1024 adet ufak, üç bacaklı robotlar kullanılıyor. Bu robotlar birbirleri arasında kızıl ötesi lazer ışınları kullanarak haberleşiyorlar. Bu sayede kendi başlarına yıldız şeklinde bir görüntü oluşturmayı başardılar. Bunu yapay zeka yazılımında bulunan algoritmalardan yararlanarak yaptılar.

Her ne kadar kendi başlarına karar vermiş olsalar da, yazılımı oluşturan insan eli. Araştırmacılar ilerleyen süreçte insan eli değmeden bu işi yapacak robotlar geliştirmeyi planlıyor.