Ingame Group, Çin’de Düzenlenen Chinajoy 2014 Fuarına Katıldı

In Bülten by Özay ŞenLeave a Comment

ingame-logo

Ingame Group, dünya pazarlarına açılma vizyonu kapsamında ilk ciddi adımını Çin’de düzenlenen “Chinajoy 2014” fuarına katılarak attı.

31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen, dünyanın en büyük oyun fuarlarından biri olan “Chinajoy 2014” fuarına katıldı. Ingame Group fuarın B2B bölümünde açtığı standta geliştirdiği oyunlar “Zula” ve “Pool Elite” ile birlikte oyun yayım şirketi Lokum Games’i Asya pazarı ile tanıştırdı.

Ingame Group’un standı büyük ilgi görürken özellikle PC MMOFPS oyunu “Zula” ile cross-platform oyunu “Pool Elite” yoğun taleple karşılaştı. Asya pazarının önde gelen firmaları, fuardaki birçok oyuna göre farklı içeriği olan bu oyunları kendi firmaları üzerinden yayınlamak için talepte bulundu. Ingame Group temsilcileri 100’den fazla firma ile görüşme yaptı.

Oyun yayıncılığı operasyonu için 300 görüşme

Ingame Group’un yayıncılık operasyonu olan “Lokum Games” şirketi de yeni pazar arayışındaki firmaların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yepyeni fırsatları barındıran Türkiye ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) pazarında oyunlarını yayınlamak isteyen şirketler, Lokum Games’in sunduğu profesyonel ürünleri ve servisleri talep etti. Yapımcı firmalar Lokum Games üzerinden, yayıncı firmalar da Lokum Games ile ortak operasyonla bu pazara adım atmak için görüşmeler yaptı. Ingame Group temsilcileri yayıncılık operasyonu üzerine 300’den fazla görüşme ve toplantı gerçekleştirdi.

Büyükoğlu: “Tahminlerimizi aştı”

IngameGroup-ChinaJoy

Ingame Group kurucularından Tuncay Büyükoğlu, oyun firması ve yayıncı firma olarak “Chinajoy 2014” fuarına Türkiye’den katılan tek şirket olduklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Fuar tahminlerimizin de ötesinde başarılı geçti. Yapılan ön görüşmeler üzerinden, önümüzdeki dönemde Lokum Games üzerinden birçok oyunu MENA ve Türkiye pazarına yayınlarken, kendi oyunlarımız olan ‘Zula’ ve ‘Pool Elite’ı da Asya pazarında yayınlıyor olacağız.”

Tuncay Büyükoğlu, “Chinajoy 2014” fuarı hakkında genel bir değerlendirme de yaptı. Büyükoğlu, “2014’ün ilk 6 ayında Çin’deki mobil oyuncu sayısının %89,5 artışla 330 milyona ulaşması, fuarda mobil oyun sektörüne yoğun ilgi oluşmasına sebep oldu. Mobil oyun yapımcıları ve yayıncılarının yüksek angajmanının yanı sıra, MMO oyun sektöründen de çok yüksek bir katılım vardı. Fuardaki ana motivasyon, bu sektördeki firmaların yeni pazar arayışları oldu” dedi.

Fuar rekor kırdı

“Chinajoy 2014”, 250 binden fazla ziyaretçiyle bu sene ziyaretçi rekoru kırdı. Microsoft, Sony, Google, Blizzard, Tencent gibi dünya devlerinin de boy gösterdiği fuarda, 26 bin metrekaresi B2B olmak üzere toplam 100 bin metrekarelik alanda 500’den fazla katılımcı, 1000’den fazla ürünle yer aldı. Fuardaki ticaret hacmi geçen seneye göre %14 artış göstererek 250 milyon doları geçti.