Anasayfa Haber Dokunarak Kişisel Bilgi Çalmak Mümkün mü?

Dokunarak Kişisel Bilgi Çalmak Mümkün mü?

veri-calmak-dokunma

Bilgisayara dokunarak bilgi çalınabilir mi? Yeni bir araştırma bu sıradışı tekniği açıklığa kavuşturuyor.

Kişisel bilgileri çalmak için birçok farklı yol mevcut. Siber suçlular, her geçen gün bu yollara yenilerini ekliyor. Elbette hiç biri saniyeler içerisinde sonuca kavuşmuyor. Birçok grup, uzun süren saldırılar sonrasında istedikleri verileri elde ediyorlar. Eğer saldırı kişisel bilgisayara yapıyorsa, işlem elbette daha kısa sürüyor. Büyük veri merkezlerine yapılan saldırıların süresi de haliyle artıyor.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir grup, bilgisayarınızdaki kişisel bilgileri daha hızlı elde etmenin bir yolunu buldu: Dokunmak. Dokunarak bilgi çalma fikrini kimin ortaya attığını bilemiyoruz, ama gerçekten de tam bir bilimkurgu senaryosuna benziyor.

Araştırmacı grup, bir tür sayısallaştırıcı kol bandı geliştirmişler. Bu bant sayesinde, bilgisayardaki potensiyel elektrik akımları ölçülerek, çözülmesi çok zor olan kriptolanmış şifreler kırılabiliyor.

Örneğin, yapılan testlerde 4.096-bit RSA kriptolama koruması olan bir bilgisayardaki kişisel bilgiler rahatlıkla ele geçirilmiş. Bazı durumlarda sisteme direkt olarak dokunmanıza bile gerek kalmıyor. Ağ bağlantısına ya da video kablolarına dokunarak da şifreleri kırabiliyorsunuz.

Merak etmeyin, birisi bilgisayarınızı kucaklayıp, kişisel bilgilerinizi çalamayacak. Bu konuda henüz daha o kadar ilerlemiş bir teknolojiye sahip değiliz. Ancak yapılan araştırma, fiziksel dokunma ile sanal verilerin de çalınabileceğini kanıtlıyor.

Bu teknik, temelinde GnuPG kriptolama yazılımı ile çalışıyor. Hali hazırda bu yazılımın sınırları var. Yine de bu tekniği durduracak bir karşı yazılım bulunmuyor.