Anasayfa Teknoloji Galileo Uyduları Yanlış Yere Gitti

Galileo Uyduları Yanlış Yere Gitti

galileo-uydu

Avrupa Uzay Ajansı, iki Galileo uydusunu yanlış yörüngeye fırlattıklarını açıkladı.

Son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlar ile astronomi ve astrofizik konusunda önemli başarılara imza atan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu sefer şansızlıkla gündeme geldi. ESA’nın süre gelen Galileo projesinde büyük bir sorun çıktı. Uyduların yanlış yörüngeye fırlatıldığı ortaya çıktı.

Dünya yörüngesinde binlerce uydu bulunuyor. Bunlardan birçoğu halen çalışır durumda. Çalışmayanlar ya da hasar görmüş olanlar uzay çöpü olarak adlandırılıyor. Dünyamız kadar, uzayı da kirletmeyi başarmış olabiliriz. Bu yüzden bir roket fırlatılırken, doğru hesaplamaların yapılması gerekiyor. Çünkü yörüngedeki bir başka uydu ya da uzay çöpü ile çarpışma olasılığı var. Neyse ki, bilgisayar yazılımları yardımımıza koşuyor, ancak her zaman değil.

ESA tarafından yapılan açıklamaya göre yörüngeye fırlatılan iki Galileo uydusunun yanlış yere gittiği anlaşıldı. Normalden daha da alçak yörüngeye oturan uyduların, asıl bulunmaları gereken yere ulaştırılmaları için çalışmalar sürüyor.

Galileo Projesi olarak adlandırılan görev ESA’nın hali hazırda devam eden en büyük çalışmalarından biri. 2017 yılının sonuna gelindiğinde proje dahilinde 26 farklı uydunun yörüngeye oturmuş olması gerekiyor. Bu aksilik, projenin devamlılığı için sorun oluşturabilir.

Bu proje ile Avrupa’ya özel bir navigasyon sistemi oluşturulacak. ABD, bugün birçok yerde de kullanılan GPS sistemi ile yön bulabiliyor. Rusya’nın ise GLONASS adını verdiği teknolojisi var. Eğer bir çözüm bulunmazsa, navigasyon sisteminde hataların oluşmasından korkuluyor.