Masaüstünüzü Tamamen Temizleyin!

In Makale, Pratik by Muhsin Bayram7 Comments

Bütün klasörler, kısayollardan arınmış, görev çubuğu dahi olmayan tertemiz bir masaüstüne sahip olmak mümkün.

Yazıya başlamadan önce ufak bir soru: Masaüstündeki kısayolları ne sıklıkla kullanıyorsunuz ve onlara gerçekten ihtiyacınız var mı? Eğer görev çubuğuna program sabitleme alışkanlığını kazandıysanız cevabınız büyük ihtimalle “O kısayollara ihtiyacım yok” olacaktır. Zira bu alışkanlığı kazanmış biri olarak masaüstündeki herhangi bir şeye tıklamadan bütün işlerimi halledebiliyorum.

Peki madem bu kısayollara ihtiyacımız yok, neden onları masaüstümüzde barındırıyoruz? Bu gereksiz kısayollar yerine içinizi ferahlatacak temiz bir manzara fotoğrafı koymak daha mantıklı değil mi? Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi yazımızda görebileceksiniz.

Klasörleri düzenleyin

Tamam, kısayollar oldukça gereksiz ancak bazı klasörlere gerçekten ihtiyaç duyulabiliyor. Bu klasörlere erişimin devam etmesi için oldukça kolay bir yöntem mevcut: Dosya Gezginine sabitlemek.

Windows 8 ve 8.1’de görev çubuğunun hemen başında bulunan Dosya Gezgini, ihtiyaç duyabileceğiniz klasörleri saklamak için mükemmel bir nokta. Tek yapmanız gereken şey masaüstündeki bir klasörü sürükleyip görev çubuğuna bırakmak. Sürüklediğiniz klasöre erişmek içinse Dosya Gezgini simgesine sağ tıklayıp Sabitlendi bölümündeki klasöre tıklamanız yeterli. Bu sayede, bir sonraki adımda uygulayacağımız temizlikten sonra hızlıca dilediğiniz klasöre ulaşmanız mümkün olacak.

Kısayolları süpürün!

masaüstü öğeleri

Klasörleri yolumuzdan çektiğimize göre kısayolları temizleme işlemine başlayabiliriz. Oldukça kısa ve basit bir işlem olan temizlemeyi gerçekleştirmek için masaüstünde herhangi bir boş noktaya sağ tıklayın. Görünüm>Masaüstü sekmelerini göster seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın. Ve işte bu kadar!

İşareti kaldırdıktan sonra masaüstünüzde sadece görev çubuğunuz kalacaktır. Masaüstü simgelerine ihtiyacınız olduğu zaman basitçe kaldırdığınız işareti yeniden seçmeniz yeterli. Gizlediğiniz simge klasörlere ulaşmanın bir diğer yolu ise, Dosya Gezgini içinde bulunan Masaüstü klasörünü açmak. Masaüstünüzde gizlediğiniz bütün simgeler, bu klasörüde görünür olacaktır.

Görev çubuğunu gizleyin

görev çubuğu

Kısayolları ve klasörleri temizlediğimize göre, geriye masaüstümüzü işgal eden son özellik olan görev çubuğu kaldı. Görev çubuğunu tamamen kaldırmak standart Windows özellikleriyle pek mümkün değil. Ancak kullanmadığınız zamanlarda görev çubuğunu gizlemeniz mümkün. Bunun için görev çubuğuna sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.

Görev Çubuğu sekmesinin altındaki Görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneğinin yanındaki işareti seçin. Bu işlemden sonra görev çubuğu, sadece fare imlecinizi ekranın altına getirdiğinizde ortaya çıkacaktır.