Anasayfa Haber Apple İki Farklı iWatch Çıkaracak

Apple İki Farklı iWatch Çıkaracak

Apple önümüzdeki hafta yeni ürünlerini basına tanıtacak, bunlardan biri de yeni giyilebilir iWatch serileri olacak.

Bugünlerde tüm firmalar tüketicilerin koluna bir akıllı saat takabilmek için kıran kırana yarışıyor. Tablet satışlarının erimeye başlamasıyla beraber oluşan boşluk, akıllı saatlerle doldurulmaya çalışılıyor gibi bir durum var. Tabii bu yeni trend tüketicileri cezbedecek mi, onu zamanla göreceğiz.

Tabii Apple da akıllı kol saati furyasından geri kalmayacak, önümüzdeki hafta yapılacak büyük lansmanda firmanın tanıtacağı yeni nesil ürünlerin arasında iki yeni iWatch akıllı kol saatinin de olacağı biliniyor. Apple’ın hayli sadık bir müşteri kitlesi var ve firma bunlara ciddi satış yapmayı umuyor.

Peki yeni iWatch kol saatleri neye benzeyecek? Bu konuda bilinenler pek fazla değil, öncelikle iki farklı modelin sunulacağına kesin gözüyle bakılıyor. Kullanılacak olan ekran tipi ise büyük ihtimalle OLED panel olacak. Apple her ne kadar geçmişte OLED teknolojisini gereğinden fazla canlı renkler verdiğini söyleyerek eleştirmiş olsa da, bu boyutta bir cihaz için en uygun ekran teknolojisi bu gibi görünüyor.

Saatlerin ekran boyutları hakkında kesin bir bilgi yok, ancak kavisli OLED panelin 1,3 ila 2,5 inç ebadında olduğuna dair çeşitli söylentiler var. 2,5 inçlik ekranlı bir seçenek sunulursa, bu model Samsung’un Gear S saatindeki 2 inçlik ekrandan da büyük olacaktır. Bu büyüklükte bir saatin kolda iyi durmayacağını, bu yüzden de daha ufak bir ekranın tercih edileceğini söyleyenler de yok değil.

Apple iWatch saatlerin işlemci ya da batarya kapasitesi henüz bilinmiyor. Ancak saatlerin biyometrik ve hareket sensörleriyle donatılmış olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü cihazlar günlük spor ve sağlık verilerini işleyen uygulamalara sahip olacaklar. Ayrıca Apple’ın yeni nesil iPhone 6 modelleriyle birlikte bir de elektronik kredi kartı sistemini duyurması bekleniyor. Söylenene göre iWatch modelleri de bu ödeme sisteminin bir parçası olacaklar ve bunun için de NFC yongasıyla donatılmış olarak gelecekler.

Apple her ne kadar bu yeni akıllı saatleri önümüzdeki hafta tanıtacak olsa da, potansiyel müşteriler büyük ihtimalle bir tane edinebilmek için 2015 yılını beklemek zorunda kalacaklar. Çeşitli sebeplerden dolayı üretimde gecikmeler yaşandığı ve bu yüzden de en iyi ihtimalle iWatch modellerinin yılbaşı dönemine yetişmesinin bile zor olduğu fısıldanıyor.