Anasayfa Haber LG’den 8K OLED Televizyon!

LG’den 8K OLED Televizyon!

Halen sürmekte olan IFA 2014 fuarında 8K televizyon prototipini tanıtan LG ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Almanya’nın Berlin kentinde yapılmakta olan IFA 2014 fuarı sadece yeni ürünlerin tanıtıldığı bir etkinlik değil. Büyük teknoloji firmaları burada yeni ürün prototiplerini de sergiliyorlar. Nitekim LG tarafından ziyaretçilerin beğenisine sunulan 8K televizyon prototipi de hayli büyük ilgi çekti.

Evet, daha 4K hayatlarımıza yeni girmeye başlamışken, teknoloji firmaları daha şimdiden 8K televizyonlar üzerinde çalışıyorlar. 8K çözünürlük demek, basitçe 7680×4320 pikseli ekrana sığdırmak anlamına geliyor. LG’nin gösterdiği prototip televizyon 98 inçlik bir OLED ekrana sahip ve 120 Hz ekran yenileme hızında çalışıyor.

Eğer evinizde 1080p destekli bir TV ya da monitör varsa, 8K bunun 16 katı çözünürlük sunacak demektir. Bu kadar yüksek detay seviyesine sahip bir ekranda, burnunuzu cama dayamadıkça ekranı oluşturan pikselleri tek tek görmeniz mümkün olmayacaktır. Bu da şu anki teknolojiyle 3D kullanılmadan elde edilebilecek en gerçekçi, en derinlik sahibi görüntüyü oluşturmamıza imkan tanır.

Tabii ki LG’nin prototipi fuarlarda boy gösteren ilk 8K televizyon değil. Daha 2012 yılında gerek Sharp, gerekse de Panasonic tarafından tasarlanan prototipler fuarlarda boy gösteriyordu. O günden bu yana başta LG’nin en büyük rakibi olarak gördüğü Samsung olmak üzere pek çok firma 8K prototipleri hazırladıklarını duyurdular.

Ancak LG’nin IFA 2014 fuarında sergilediği bu televizyonun en önemli özelliği OLED ekrana ya da 8K çözünürlüğe sahip olması değil. LG yetkililerinin bildirdiğine göre, bu prototip gerçekte geliştirilmesi tamamen bitmiş ve üretime hazır bir model! Bir kaç küçük rötuş hariç, LG bu modeli bugün pazara sürebilecek duruma getirmeyi başarmış.

Fakat tabii ki bu gerçekleşmeyecek, çünkü daha bu alanda lider konumda olan Japonya’da bile 4K TV yayınlarının başlama tarihi olarak 2016 yılı gösteriliyor. 8K televizyonlar için gereken içerik hiçbir yerde yok ve daha yıllarca da olmayacak. Bu yüzden de bu tür televizyonlar, belki çok özel ve seçkin bir kaç müşteri için yapılması muhtemel özel üretimler hariç, daha uzun süre ortada görünmeyecek.