Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv

Süreyya Ciliv’in Tablet Tahmini Tutmayacak

In Mobil, Yazar Köşeleri by Recep Baltaş2 Comments

2016 yılında tablet satışlarının PC satışlarını geçeceğini belirten Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in bu tahmini kolay kolay gerçekleşeceğe benzemiyor…

Günümüzde teknoloji dünyası “The Next Big Thing” adı verilen bir sonraki devasa akım, icat ya da olguyu arama peşinde. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki tam da IFA fuarında birbirinin kopyası telefonların sanki büyük bir yenilik getiriyormuş gibi tanıtıldığı şu günlerde en büyük umut “giyilebilir teknolojiler” alanında. Giyilebilir teknolojilerin bir sonraki büyük olgu (TNBT) olacağı düşünülüyor ve özellikle de akıllı saatlere inanılmaz bir ilgi söz konusu. Fakat giyilebilir teknolojilere geçmeden daha bir adım öncesinde aynı şeyin tabletler olduğu düşünülüyordu.

iPad ilk piyasaya çıktığında gerçekten de devrim niteliğinde bir ürün olmuştu ve Android dünyası hemen bu ürünün ucuz kopyalarını üretmeye başladı. iPad’in devrim yaratması ile birlikte bir sonraki çığır açan ürünün tabletler olacağı düşünüldü. Fakat uzun pil ömrü ve zengin uygulamaları ile insanların gerçek anlamda hayatını kolaylaştıran ilk iPad’in yanında piyasaya çıkan ilk ya da ucuz alternatif Android tabletler sadece “çocuğu oyalayacak oyuncak” olarak kaldı. Yine de Android tablet üreten firmaların bitmek tükenmek bilmeyen çabaları sonucunda bu ekosistem gelişti. Güçlü teknik özelliklere sahip modeller ve yazılım desteği ile nihayet iPad muadili hatta belirli açılardan kat kat aşan tabletleri gördük. Ama konumuz iPad ve Android kıyaslaması değil, tablet furyası. Bu süre zarfında sadece üreticiler değil, Türkiye’de Turkcell, Vodafone ve Avea gibi operatörler de tablet furyasından gelir elde etmek için farklı modelleri tüketiciye sundu.

Tablet ile İçerik Üretmek

Tablet satışlarının tavan yaptığı 2012 yılında Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, 4 sene sonrası için bir öngörüde bulunarak tablet satışlarının PC satışlarını geçeceğini söyledi. Aradan 2 sene geçti ve bugün geldiğimiz noktada tablet satışları artmak bir kenara, düşmeye başladı. Bunun nedeni insanların büyük oranda tablet ile yapabildiklerinin sınırlı olduğunu fark etmesi. Tabletler daha ilk çıktığında dizüstü yerine tablet ile gazetecilik yapmaya çalışıp ortaya komik görüntüler çıkaran meslektaşlarımı hatırlıyorum. Fiziksel tuşu olmayan cihazlarla yazı yazmak, özellikle de çalışan ve sürekli metin girişi yapan insanlar için çok zor bir durum. Bunun farkına varan tüketiciler tabletlerin, özellikle de Android tabletlerin güzel bir oyun oynama ve film izleme aracı olduğunu keşfetti.

Günümüzde halen daha  tablet satışlarının PC satışlarını geçeceğine dair öngörüler yapılıyor ama işin gerçeği, Samsung gibi bir dev bile bazen belirli model tabletleri satmakta zorlanıyor ve deposunda eritmeye çalıştığı yüz binlerce tableti mevcut. Diğer yanda farklı profesyonel uygulamalar ve Stylus gibi araçlar sunan tabletleri daha kolay satılıyor. Hal böyle iken 2016 yılında tablet satışlarının PC satışlarını geçmesi pek de mümkün gibi gözükmüyor. Henüz iki yıl var ve bu tahminin tutması için cidden insanları heyecanlandıracak tabletler gerekiyor. Bu da günümüzde heyecanın sönmesiyle birlikte oldukça zor görünüyor. Operatörler gözlerini tablet yerine T50 gibi geniş ekranlı telefonlara çevirdiklerine göre durum tekrar kolay kolay tablet trendine dönüş olmayacağını ortaya koyuyor.

Özellikle de insanlar birden çok cihazı her gün şarja takmaktan bıkmışken endüstrinin derdi daha çok tablet satmak değil, var olan teknoloji için daha iyi enerji çözümleri geliştirmek olmalı. Zira yüksek kazanç beraberinde kamu sorumluluklarını getiriyor. Sosyal sorumluluk projeleri içerisinde de teknolojiye yönelik olanlar önemli. Operatörler de bu bağlamda Çinli firmalardan aldıkları ürünlere marka basıp kendi modelleri gibi satmayı bırakmalı. Amaç bir sonraki büyük olguyu kopyalayıp ondan mümkün olan en yüksek geliri elde etmeye çalışmaktan ziyade bunu icat edip insanların hayatını kolaylaştıracak bir devrim yaratmak olmalı. Eğer bunu yapamıyorsanız tablet satışlarından bahsetmek yerine gençleri teknolojiyi üretmeye yönlendirecek açıklamalar yapmanın daha yerinde olacağını düşünüyorum.