Hackerlar Apple’ı Rahat Bırakmıyor

In Haber by Özay Şen1 Comment

iCloud skandalının ardından, kişisel güvenlikleri konusunda şüpheye düşen kullanıcıları tuzağa düşürmek için yeni bir yöntem geliştirildi.

Apple kullanıcılarını yeni bir tehlike bekliyor. Kelihos botnet’in arkasındaki hackerlar, son dönemde ortaya çıkan iCloud skandalının ardından yeni bir e-dolandırıcılık kampanyasına başladılar. Symantec tarafından keşfedilen saldırı yöntemi, Apple ID üzerinden çalışıyor.

Bu yöntemde öncelikle Apple ID sahibi kullanıcıya bir e-posta atılıyor. Bu postada iTunes Store üzerinden, şahsa ait Apple ID üzerinden izinsiz bir alışveriş yapıldığı söyleniyor. Bu mesaj bir IP adresi ile desteklenerek, hesap sahibinin daha önce bu IP üzerinden internete giriş yapmadığı belirtiliyor. İşlemin sıfırlanması için bir onay linki veriliyor.

E-posta içindeki onaylama linkine basan kullanıcı için işler artık çok geç oluyor. Tüm kişisel bilgileri ve hesap verileri hackerlar tarafından ele geçiriliyor. Symantec bu konuda Apple ID sahibi kullanıcıları uyardı. Belirtilen IP adresinin Rusya’nın Volgograd kentinde olduğu bulundu. Saldırının arkasında Rus hacker gruplarından birinin olduğu düşünülüyor.

Yalan güvenlik uyarıları ile yapılan bu e-dolandırıcılık yöntemi yeni değil, daha önce benzeri birçok uygulama görüldü. Ancak iCloud sahiplerinin yaşadığı sorundan sonra böyle bir saldırı kampanyası ile yola çıkan hackerların, şimdiden birçok kullanıcının canını yaktığı belirtiliyor.

Bu tarz saldırılardan ve dolandırıcılıktan korunmak için Apple ID hesabınızda iki-adımda onaylama (Two-step Authentication) ayarlarınızı aktif hale getirmenizi öneririz.