Android, iOS ve Windows’ta Gizli Kalmış 14 Özellik

In Makale, Mobil, Pratik by Özay Şen6 Comments

İşletim sistemlerinde az bilinen ve kullanılan, çok faydalı 14 özelliğini sizler için listeledik.

İşletim sistemi dünyasına ne kadar hakim olursanız olun, mutlaka gözünüzden kaçan bir şeyler olacaktır. Hatalı duyurular yüzünden gizli kalmış birçok özellik, kontrol paneli düzenlemeleri ve ayarlamalar var.

3 farklı işletim sisteminin toplamda 14 adet gizli kalmış özelliğini sizler için listeledik. Bunların arasında belki de, işinize fazlasıyla yarayacak özellikler vardır.

Windows 7 ve 8

Windows+X Kısayolu

win-x-shortcut-windows-7

Windows 7 ve Vista kullanıcıları için sunulmuş bu kısayol ile birlikte Mobility Center isimli bir kontrol paneline ulaşabiliyorsunuz. Windows tuşu+X kombinasyonu ile açacağınız pencere, taşınabilir bilgisayarınızdaki birçok önemli veriyi hızlıca karşınıza çıkartıyor.

Batarya durumu, kablosuz ağ, parlaklık ve ses ayarlaması gibi özellikleri bir anda karşınızda buluyorsunuz. Bu kontrol paneli yenilikçi olmasa da, kısa bir kombinasyon ile ihtiyacınız olan tüm ana bilgileri karşınıza çıkartıyor.

Steps Recorder ile her hareketinizi kaydedin

Bilgisayar üzerinde yaptığınız her fare tıklamasını her klavye basışını kaydeden programlar mevcut. Öte yandan Windows 7’nin içerisinde hali hazırda böyle bir uygulama bulunuyor. Windows 7 menüsü üzerinden ulaşabileceğiniz Steps Recorder ile tüm hareketlerinizi kayıt altına alabilirsiniz.

Kayıt işleminin başlangıcından, sonuna kadar olan tüm hareketleriniz HTML dokümanı olarak .zip formatında kaydediliyor. Daha sonrasında bir problemle karşılaştığınızda bu dokümanı açarak adımlarınızı geriye doğru takip ederek, sorunu bulabilirsiniz.

Aynı anda iki uygulama açmak

Hem Windows 7 hem de Windows 8 üzerinde kullanabileceğiniz oldukça basit ama birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir özellik: Shift+klik. Eğer Google Chrome uygulamasından aynı anda iki tane açmak istiyorsanız, Shift tuşuna basılı tutarak tıkladığınızda, iki adet Chrome uygulaması açılacaktır. Bu kadar basit.

Ekran görüntüsü almak

Bu özellikte çok fazla bilinmiyor ve kullanılmıyor. Size zaman kazandıracak bu özellik ile ekran görüntüsü almak daha kolay hale getirilecek. Print Screen tuşu ile o an ekranda ne varsa, görüntüsünü kaydediyorsunuz. Daha sonra bir yardımcı programa bu görseli yapıştırmalı ve belirlediğiniz formatta kaydetmelisiniz.

Bu kadar uğraşa gerek yok. Windows 7/8 için geçerli olan bir özellik ile çektiğiniz görüntüler anında Fotoğraflarım klasöründe belirecektir. Windows tuşu+Print Screen kombinasyonu ile tam ekran görüntüsünü, direkt olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Bir tıkla e-mail gönderin

mail-gonder

Windows 7/8 için kullanılan bu özellik sayesinde bir dosyası e-mail ile tek tıkla gönderebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey dosyaya sağ tıklamak ve Gönder sekmesi altında Posta Alıcısı seçeneğini seçmek. Outlook gibi önceden atanmış olan mail programı devreye girerek, sizin için otomatik bir e-mail şablonu oluşturur ve dosyayı otomatik olarak ekler.

Dosya Geçmişi

dosya-gecmisi

Windows 8 içerisinde Dosya Geçmişi ile kaybettiğiniz dosyaları geri alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Metro arayüzü üzerinde Dosya Geçmişi (File History) yazmak. Ayarlar başlığı altında bulacağınız Dosya Geçmişi özelliği sayesinde önemli bir dosyayı geri çağırabilirsiniz. Örneğin, hazırladığınız projenin içeriğini yanlışlıkla başka bir proje ile değiştirdiniz. Eğer Dosya Geçmişi ayarlarınızı önceden açık hale getirdiyseniz, bu projeyi eski haline getirebilirsiniz.

iOS

Apple Logo

Swipe/Kaydırma

Birçok iOS kullanıcısı bu özelliği kazara açar, ama tam olarak ne işe yaradığını bilmediği için kapatır. Telefonunuz ya da tabletiniz üzerinde yukarıdan aşağıya doğru yapacağınız kaydırma hareketi ile oldukça kullanışlı bir kontrol panelini açarsınız. Buradan Uçak Modu, WiFi, Bluetooth, parlaklık, müzik ayarları, alarm, hesap makinesi, kamera ve daha birçok özelliğe hızlıca ulaşabilirsiniz.

Mesajın gittiğini kontrol etmek

Yolladığınız SMS’in gittiğinden emin olmak için oldukça kullanışlı bir özellik. Mesajlar ekranında iken ekranı sola kaydırın. Böylece mesaj geçmişi bölümüne geçeceksiniz. Burada mesajı saat kaçta yolladığınız ve karşı tarafın saat kaçta aldığını görebilirsiniz.

Pusula

Pusula (Compass) uygulamasını açın ve ekranı sola kaydırın. Karşınıza dikey ve yatay olarak eşitlemeniz için bir ekran gelecek. Bunu duvardaki bir resmi sabitlemek ya da bir tahtayı düz açıdan doğru yere sabitlemek için kullanabilirsiniz.

Kafanızı kullanın

Birçok iOS 7 kullanıcısı bu özelliği bilmiyor. Çünkü ufak bir güncelleme ile birlikte sunuldu. Ekrana bakarken, kafanızı sağa ya da sola hareket ettirerek menüler arasında dolaşabilirsiniz. Bunun için bir takım ufak ayarları yapmanız gerekiyor.

Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Anahtar Kontrolü kısmına girip yeni bir anahtar ekleyin. Bunu da kamera olarak belirleyin. Daha sonrasında size sol ve sağ kafa hareketlerinin ne anlama geldiğini soracak. Yapacağınız ayarlar ile kafa hareketlerinizi, telefonunuzu kullanmak için düzenleyebilirsiniz.

Android

Android

Enerji Tasarrufu

Yer bildirimi için açık bırakılan GPS ayarları fazladan enerji tüketimine yol açıyor. Bunu önlemek için Ayarlar>Konum kısmına girip, yer bildirimi için önceden ayarlanmış olan konum tespitini, yüksekten düşüğe çevirebilirsiniz. Böylece telefonunuz sürekli olarak yerinizi tespit etmekten vazgeçer. Böylece enerji tasarrufu sağlarsınız.

Geliştirici modunu açın

Android telefonunuz üzerinde keyfinize göre ayarlamalar yapmak istiyorsanız, geliştirici modunu açmayı unutmayın. Oldukça basit bir yol ile bu özelliği açabilirsiniz. Yapmanız gereken Ayarlar>Telefon Hakkında kısmına girip, Build sürümü seçeneği üzerinde 7-8 kere basmak. Telefon size geliştirici moduna geçtiğinize dair bir uyarı verecek. Sonrasında ise daha geniş ayarlama ve düzenleme seçeneklerine kavuşacaksınız.

Hafıza ayarlarını düzenleyin

Bunun için öncelikle geliştirici modunu açmanız lazım. Daha sonrasında Ayarlar>Geliştirici Ayarları>İşlem Durumu kısmına girip cihazınızın hafızasını neyin daha fazla tükettiğini görebilirsiniz. Android cihazların en büyük sorunlarından biri olan hafıza problemini de, buradan kolaylıkla çözebilirsiniz.

Hız kazanın

Android L 5.0, Dalvik sanal makineyi bırakarak ART’a geçiş yapacak. Henüz tam resmi çıkış tarihi bulunmasa da, ART’ın performansı merak ediliyor. Eğer Android 4.4 KitKat sürümüne sahipseniz, ART’a da hemen sahip olabilirsiniz. Ancak unutmamakta fayda var. ART henüz son sürümüne ulaşmış değil. Bu yüzden biraz deneysel takılmanız gerekebilir.

Bunun için Geliştirici Ayarlarına girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise Sanal Makine Seç (Select Runtime) özelliğine tıklayarak, yeni sürümü kullanabilirsiniz.