Anasayfa Haber Sony Umutları Suya Düşürdü!

Sony Umutları Suya Düşürdü!

Sony resmi sitesindeki veriler, pek çok Xperia telefonun güncelleme almayacağını ortaya çıkardı.

Google, Android cihazlar arasındaki sürüm farklarını ortadan kaldırmak ve pazardaki bölünmüşlüğe bir çare bulmak için çabalıyor. Ne var ki Google’ın bu çabaları tek başına yeterli olmuyor. Çünkü piyasada Android işletim sistemli telefon ve tablet üreten çok sayıda şirket var. Ve bunların izledikleri farklı politikalar yüzünden, Android cihazlara duyulan güvensizlik devam ediyor.

Bununla ne demek istediğimizi anlamak için resmi Sony web sitesine göz atmamız yetecektir. Sony geçtiğimiz günlerde Z serisi telefon ve tabletlerinin Android 4.4 KitKat işletim sistemi sürümüne güncelleneceği müjdesini vermişti. Z serileri halen Android 4.3 ile satılıyorlar ve kullanıcılar bir sonraki sürümü heyecanla bekliyorlar.

Ne var ki bu açıklamanın hemen ardından şirketin halen piyasada satılmakta olan ve çoğu bir yaşını doldurmuş pek çok Xperia modeli için 4.4 KitKat güncellemesinin yayınlanmayacağı ortaya çıktı! Şirket Z serisini güncellerken, daha düşük fiyat seviyelerindeki telefonları Xperia L, M, C ve SP modellerini Android 4.3 JellyBean sürümünün ötesine yükseltmeyecek. En azından resmi sitesindeki ürün bilgileri bunu ortaya koyuyor. Mesela buradaki bilgilere göre Xperia L için 4.2 sonrasında bir güncelleme olmayacak.

Bu durum pek çok Xperia kullanıcısının yeni nesil uygulamaları çalıştırmasını engelleyecek ve onları telefon değiştirmek zorunda bırakacak. Zaten bütçesi kısıtlı olduğu için nispeten hesaplı ürünleri tercih etmek zorunda kalan ciddi sayıdaki kullanıcı için bu hiç hoş bir haber değil.