Formula E Bugün Başlıyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

İki senedir süren hazırlık aşamasından sonra Formula E bugün Çin’in başkentinde ilk yarışına start alacak.

Elektrikli otomobillerin kamuoyu nezdindeki imajının düzeltilmesi ve bu konudaki teknolojik gelişmelerin cesaretlendirilmesi için yapılan bir girişim olan Formula E yarışları, 13 Eylül tarihinde Çin’in başkenti Beijing’de ilk yarışını sergileyecek. 2008 olimpiyatlarında kullanılan alana kurulan özel pistte yarışacak olan 20 pilot, tamamen elektrikli olan ve Formula 1 yarışlarındakine çok benzeyen otomobiller kullanacaklar.

Yarışlarda kullanılacak olan tüm araçlar aynı fabrikadan geliyor, hepsinde Renault imzası bulunuyor. Ancak Spark-Renault SRT_01E koduyla üretilen bu araçlarda gerçekte pek çok markanın imzası var. Araçların motor, dişli kutusu ve elektrik donanımı McLaren, batarya paketleri ve batarya kontrol sistemleri Williams, lastikleri Michelin ve şasisi de Dallara imzasını taşıyor. Tüm bu parçalar Renault mühendisleri tarafından bir araya getiriliyor ve kontrol ediliyor.

Bu araçlarda kullanılan motorlar 270 beygir güç üretiyorlar ve 0-100 kilometre hızlanmaları 3 saniyede gerçekleşiyor, son süratleri ise 225 kilometre olarak belirlenmiş. Aslında araçlar rahatlıkla bunun iki katından fazla performans gösterebiliyorlar. Ancak gerek güvenlik, gerek batarya tüketimi nedeniyle güçleri hayli kısılmış. Sonuçta Formula E çok yeni bir girişim ve daha ilk günden adının ölümcül kazalarla anılmaya başlanması pek iyi olmaz.

Çin’in başkenti Beijing’de yapılacak olan yarış, tüm yıl sürecek sezonun ilk yarışı olacak. Tüm sezon 10 yarıştan oluşacak ve Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Monaco gibi ülkeleri gezdikten sonra, Haziran 2015 tarihinde Londra’da yapılacak olan ePrix yarışıyla son bulacak. Formula E’yi organize eden ve katılanlar, bu yarışların diğer markaları da zaman içinde katılmaya ikna edebileceğini ve halkın ilgisinin artacağını umuyorlar. Sonuçta motor sporları otomotiv dünyasının ekonomik ve teknolojik gelişiminde hep en önemli unsurlardan biri olmuştur.

Aşağıda Formula E organizasyonunun geçtiği yolları kısaca özetleyen bir videoyu da izleyebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BS1ZP1I_9xM?list=UU-DuRqsBQOEk_5o1q4Ze-Fg