Anasayfa Haber Minecraft Artık Microsoft’un!

Minecraft Artık Microsoft’un!

Minecraft artık Microsoft’un oldu. Minecraft’ı geliştiren Mojang, Microsoft’un Minecraft’a ne kadar ödediğini de açıkladı…

Mojang sitesinde yaptığı duyuru ile şirketin Microsoft tarafından satın alındığını doğruladı. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Minecraft’ı İstiyor haberinde sizlerle paylaştığımız girişim sonuçlandı. Yazılım devi Microsoft, videoları bile milyonlarca kez izlenen, YouTube ünlüleri yaratan Minecraft’ın yeni sahibi olacak.

Mojang açıklamasında henüz detay paylaşamayacaklarını ancak haberlerin doğru olduğunu duyurdu. Değişim korkutucu olsa da her şey yolunda gidecek diyen Mojang yöneticileri, Minecraft’ın geleceğinin onlar için çok önemli olduğunu belirtti. Sadece oyunun değil, oyuncu topluluğunun da önemini vurgulayan Mojang yöneticileri, oyunu neden sattıklarını da açıkladı.

Minecraft’ın basit bir oyun olmaktan çıkıp anıtsal bir öneme kavuştuğunu belirken Owen ve Lydia, oyundan gurur duyduklarını ve beklemedikleri kadar büyük bir başarı yaşadıklarını belirtiyor. Mojang’da çoğunluk hissesine sahip olan Minecraft’ın yaratıcısı Notch, bu kadar büyük bir şirkette bütün sorumluluğu istemediğini, daha küçük projeler yapmak istediğini söylüyor. Minecraft’ın çok büyüdüğünü ve büyük bir baskı oluşturduğunu söyleyen Notch, tek seçeneğin Mojang’ı satmak olduğunu açıkladı.

minecraft-tavsan

Microsoft ile 2012’den bu yana yakın çalışma içinde olan Mojang ekibi, bu dev haliyle Minecraft’ı ancak Microsoft gibi dev bir firmanın sırtlanabileceğini düşünüyor. PC/Mac, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, Vita, iOS ve Android sürümlerinin geliştirilmesi, desteklenmesi de açıklamaya göre devam edecek.

Geliştirici ekipten Notch, Carl ve Jakob şirketten ayrılacak. Şirketin diğer çalışanlarının ise Minecraft’ta mı yoksa diğer projelerde mi görev alacağı şimdilik belirsiz.

Peki Minecraft ne kadara satıldı? Cevap net: 2.5 Milyar dolar! Evet, Minecraft, 2.5 milyar USD karşılığında artık Microsoft’un oldu. Çekirdek ekip Minecraft’tan ayrılıyor, oyunun geleceğini de zaman gösterecek.