Anasayfa Teknoloji Tarihin En Büyük Roketi Yapılıyor!

Tarihin En Büyük Roketi Yapılıyor!

Boeing ve NASA arasında imzalanan anlaşmayla, insanlık tarihindeki en büyük roketin inşaatına başlandı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında uzun süredir üzerinde çalıştıkları ihaleyi imzalayan Boeing ve NASA, insanlık tarihindeki en büyük roketi inşa etmek için gerekli çalışmalara başladı. Space Launch System (SLS) adıyla anılan roket, 61 metre yüksekliğinde olacak ve dört adet RS-25 motoruyla havalanacak. Bugüne dek yapılmış en büyük ve en güçlü roket olan SLS, gelecekte NASA’nın Mars ve hatta ötesine gidecek gemilerini yörüngeye çıkarma görevini üstlenecek.

Dikey_Montaj_Kalıbı

Resimde gördüğünüz yapı, NASA’nın New Orleans yakınlarındaki Michaud Montaj Merkezi’nde bulunuyor. Boeing, Dikey Montaj Merkezi (Vertical Assembly Center) adı verilen bu yapıyı yeni SLS roketinin ana gövdesini inşa etmek için kullanacak. Bir inşaat iskelesine benzeyen bu yapı gerçekte dev bir kaynak kalıbıdır. Bilgisayar kontrollü hareket eden kademeler ve vinçlerle donatılan bu kalıp, SLS roketinin plana uygun inşa edilmesinde anahtar rol oynayacak.

SLS roketi bugüne dek yapılmış en büyük uzay aracı olduğu gibi, aynı zamanda en gelişmiş ve karmaşık olanlardan biri. Burada inşa edilecek ana kademenin ucunda dört adet çok yüksek güçlü RS-25 motor ünitesi bulunacak. Bu motorlar sıvı hidrojen ve oksijeni karıştırıp yakarak çalışıyorlar. O yüzden de roketin geri kalan kısmı tamamen sıvı oksijen ve hidrojen tanklarından oluşuyor denebilir. Her iki element de sıvı olarak depolandıklarında, dokundukları hemen herşeyi taşlaştıracak kadar soğuyorlar. Bu da tankların çok ileri teknoloji ve malzemeler kullanılarak imal edilmesini şart koşuyor. Neyse ki bilim bize gerekenleri sağlamış bulunuyor. Aşağıda konuyla ilgili kısa bir videoyu izleyebilirsiniz.