Twitch Sohbetlerine Dikkat!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

İnternet dolandırıcıları şimdi de gözlerini Twitch kullanıcılarına çevirmiş gibi görünüyorlar.

Twitch özellikle oyunseverlerin sıkça kullandığı bir servis, ancak bu durum belirli bir kitleyi hedef almayı seven dolandırıcıların da dikkatini çekmiş gibi görünüyor. Özellikle Twitch sohbet penceresinden gelen mesajlara çok dikkat edilmeli, çünkü bu kez tehdit oradan geliyor. Ve eğer dikkat edilmezse Steam hesabınızın içini tamamen boşaltabiliyor!

Bu hikaye önce Twitch sohbet penceresinde beliren bir mesajla başlıyor, kullanıcı bir çekilişe katılmasını öneren bir mesajla karşılaşıyor. Eğer mesajdaki kısayola tıklarsanız, karşınıza Java ile hazırlanmış bir anket formu çıkıyor ve bunu doldurmanız isteniyor. Ancak tabii ki anket formundaki verileriniz enter tuşuna bastığınız anda çok farklı bir amaçla kullanılıyor.

Bu formu doldurduğunuzda, aynı Java script bilgisayarınıza bir zararlı yazılım (malware) yüklüyor. Bu yazılım girdiğiniz bilgileri de kullanarak sizin bilgisayarınızdan gizlice Steam hesabınıza erişiyor. Steam hesabınızdaki para edebilecek her şey diğer kullanıcılara değerinin çok altındaki fiyatlarla hızla satılıyor. Bu yöntem Steam’in güvenlik önlemlerini de kolayca aşabildiğinden, iş işten geçene dek olup bitenden haberiniz olmuyor.

Bu saldırı türü tam bir “sosyal mühendislik” örneği aslında ve kullanıcının zaaflarından faydalanıyor. Twitch yetkilileri konu gündeme geldiğinden beri söz konusu bağlantıyı yasakladıklarını ve çok az sayıda insanın etkilendiğini bildirdiler. Ne var ki bu saldırının bir kez yapılabilmesi ve işe de yaraması, tekrarlanabileceği anlamına geliyor. O yüzden gerek Twitch, gerek diğer sosyal medya ağları üzerinde tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara karşı devamlı uyanık olmanızda fayda var!