Anasayfa Haber Google, Android One İle Yeni Döneme Giriyor

Google, Android One İle Yeni Döneme Giriyor

Google tarafından Hindistan pazarında satışa sunulan Android One, aslında firmanın küresel politikasındaki değişikliğin başlangıcına işaret ediyor.

Hindistan, bir milyara yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda bulunuyor. Aynı zamanda gelir dağılımında en büyük farkların yaşandığı ülkelerden biri. Çoğu gelişmiş ülkede alt seviye sayılan ürün ve hizmetler, Hindistan halkı için genellikle erişilmesi zor nimetler haline geliyor.

Google yeni telefonu Android One ile çoğunluğu fakir ülke halkının mobil iletişim ihtiyacına hitap etmeyi hedefliyor. Piyasaya 105 dolar fiyatla çıkan bu yeni telefonun arkasında Karbonn, Micromax, Spice Mobility gibi yerel iş ortakları var. Ancak ilerleyen aşamalarda Asus, HTC, Acer, Lenovo, Qualcomm gibi dünya markalarının da katılımı gerçekleşecek.

android-one

Android One sadece gelişmekte olan ülkelerin pazarlarına göre tasarlanmış bir telefon değil, aynı zamanda Google’ın yeni iş stratejisinin ilk adımı. Bu yeni stratejiye göre Google, Android pazarına büyük zarar veren işletim sistemindeki parçalanmayı ortadan kaldırmak için, Android One için yayınlanacak olan tüm güncellemeleri kendi üzerinden yapacak. Hatta bunun için gereken veri aktarım ücretlerini ilk altı ay kendisi karşılayacak.

Eğer bu sistem işe yararsa, Android One kullanıcıları dünyada Android L işletim sistemine herkesten önce kavuşacaklar. Ancak bununla da kalmayarak, gelecekteki tüm Android cihazların güncelleme yayınlama sorumluluğu doğrudan Google’ın omuzlarında olacak. Şirket bu sayede Android pazarında çok daha kesin ve kararlı bir kontrol sağlamayı planlıyor.

Google’ın Hindistan pazarına süreceği ucuz telefonla başlayacak olan bu girişimi, bir sonraki aşamada Asya-Pasifik bölgesine doğru yayılacak. Şirket bu amaçla Android Silver adını verdiği ve Android One benzeri yeni bir cihaz daha geliştiriyor. Girdiği bölgelerdeki telefon markaları ve servis sağlayıcılarla yakın iş ortaklıkları kurmayı planlayan şirket, bu sayede her pazardaki Android cihazların işletim sistemleri ve güncellemeleri üzerinde çok daha fazla söz sahibi olmayı amaçlıyor.

Aşağıda Google tarafından hazırlanan Android One reklam videosunu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=X7UPR9z3OV8