Anasayfa Haber Microsoft 20 Dolara Telefon Satacak

Microsoft 20 Dolara Telefon Satacak

Google’ın gelişmekte olan ülkelerdeki girişimlerine Microsoft’tan çok hızlı cevap geldi.

Google’ın Hindistan pazarında başlattığı 105 dolarlık Android One satışı, Microsoft’un da gelişmekte olan ülkelere yönelik stratejisinde değişiklikler yapmasına sebep oldu. Halen en büyük mobil pazarı Çin, Hindistan ve Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmekte olan diğer ülkeler oluşturuyor. Afrika ülkelerinde de ucuz haberleşmeye ihtiyaç büyük ve şirketler bu pazara da çeşitli çözümler getiriyorlar. Ancak Asya-Pasifik bölgesi dünyanın en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olduğundan, iki dev şirketin de ilgisinin odağı oluyor.

Nokia_First_130
Nokia 130 modeli 20 doların altında satışa sunulacak.

Microsoft önümüzdeki haftalarda Çin, Pakistan, Nijerya ve Hindistan’da Nokia 130 modelini 20 doların altında fiyatla satışa sunacak. Bu telefon Symbian S30+ serisinden ve her ne kadar akıllı telefon sayılmasa da, yakın bazı özellikler sunuyor. Şirketin ayrıca Nokia 220, Nokia 225 ve Nokia 230 modellerini de satışa sunacağı biliniyor. Microsoft artık yaşlanan Asha serilerini First adı altında yenileyecek.

Nokia_First_225
Nokia 225 modelinin çeşitli indirimlerle 40 dolar civarında olması bekleniyor.

Şirketin bu pazara yönelik stratejisi aslında iki kademeli olarak işliyor. 40 doların altındaki fiyat aralığında yukarıda bahsedilen telefonlarla pay almaya çalışan Microsoft, 40-100 dolar aralığında ise Windows Lumia akıllı telefonları öne çıkarıyor. Lumia serilerinin en alt modellerinin fiyatlarını, farklı ülkelerdeki vergilendirme politikaları yüzünden bu kadar düşürebilen Microsoft, bu sayede Google ile rekabet edebilmeyi umuyor.