Anasayfa Makale Android’de Geliştirici Seçenekleri Etkinleştirme Rehberi

Android’de Geliştirici Seçenekleri Etkinleştirme Rehberi

Android Geliştirici Seçenekleri, kullanıcıya birçok yeni fırsat sunuyor. Peki Android geliştirici seçenekleri nasıl etkinleştiriliyor, nereden ve nasıl yapılıyor? İşte rehberimizde Android işletim sistemi yüklü tablet ya da akıllı telefonunuzda geliştirici seçeneklerini nasıl açacağınızı gösteriyoruz…

Android geliştirici seçenekleri kullanıcıya daha fazla özellik sunan ve mobil cihazı üzerinde daha iyi kontrol sağlayan detaylı bir ayarlar menüsüdür. Tabii ki geliştirici ayarlarını nasıl açacağınızı ve nasıl kullanacağınızı biliyorsanız yararlanabilirsiniz. Üreticiler tarafından konuya hakim olmayan genel kullanıcı kitlesinin yanlışlıkla açmaması ve buradaki ayarları değiştirmemesi için için cihaz içerisine güzelce gizlenmiş olan geliştirici ayarlarını etkinleştirmek ve anlamak aslında Android sürümleri  ve telefon modelleri farklı olsa, geliştirici ayarlarının yeri değişik olsa bile etkinleştirme mantığı aynı şekilde işliyor.

Öncelikle telefonunuzun Derleme Numarasını (Build Number) bulmanız gerekiyor. Aşağıdaki liste ile popüler cihazlardan Derleme Numarası’na nasıl ulaşabileceğinizi görebilirsiniz. Derleme Numarası, genellikle Ayarlar> Telefon Hakkında bölümü altında bulunmaktadır.

  • Genel Android: Ayarlar> Telefon Hakkında > Derleme Numarası
  • Samsung Galaxy S5: Ayarlar> Telefon Hakkında > Derleme Numarası
  • LG G3: Ayarlar> Telefon Hakkında > Yazılım Bilgisi > Derleme Numarası
  • HTC One (M8): Ayarlar> Telefon Hakkında > Yazılım Bilgisi > Derleme Numarası

Derleme Numarasını bulduğunuz zaman bu başlığa sürekli basın. Bir kaç kere bastıktan sonra ekrana “Geliştirici olmak için X adımınız kaldı” uyarısı çıkacaktır. Buradaki X, daha kaç kere basmanız gerektiğini belirtiyor. X kadar daha bastıktan sonra Geliştirici Ayarlarını aktif edersiniz. Zaten cihazınız “Artık Geliştirici Oldunuz” penceresini açarak, size son bir uyarıda bulunacaktır.

Geliştirici Ayarlarına bundan sonra Ana Ayarlar menüsü içerisinden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca USB üzerinden bağlantı sağlayarak, Android için yeni yazılımlar ve araçlar üretmeye başlayabilir, dilerseniz kendi telefonunuz için özel ayarlamalar yapabilirsiniz.

Eğer Geliştirici Ayarlarını kapatmak isterseniz bu işlem bazı telefonlarda biraz sıkıntılı oluyor. Eğer Stok Android ya da HTC One (M8) kullanıcısı değilseniz, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekiyor. Öte yandan bu telefonları kullanıyorsanız Ayarlar > Uygulamalar > Ayarlar kısmına girerek Veriyi Temizle seçeneğine bastığınızda, cihazınızı eski haline geri döndürürsünüz.

 

Daha önce hazırladığımız Galaxy S4 Geliştirici Ayarları Etkinleştirme videosu halen bütün Android cihazlarda da kullanılabilir:

Android işletim sistemi ile ilgili sorularınızı bize Technopat Sosyal’de sorabilirsiniz…