Google Play Daha Fazla Bilgi Verecek

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Google, açılan davalardan sonra uygulama pazarı olan Google Play üzerinde ciddi değişikliklere gidiyor.

Free-to-Play (F2P) olarak bilinen iş modeli Google’ın başını gereğinden fazla ağrıttı. Özellikle şirketin uygulama pazarı olan Google Play üzerinde ücretsiz olarak sunulan oyunlarda tüketicinin karşısına sık sık çıkan oyun içinde para harcama seçeneği bu problemlerin ana kaynağı oldu. Bu tür F2P modeliyle sunulan oyunlar pazarda hep ücretsiz olarak etiketlenir.

Ne var ki bu oyunları özellikle küçük çocukları için indiren aileler, daha sonra çocukları oyun içinde ciddi miktarlarda paralar harcayınca, çareyi şirkete mahkeme açmakta buldular. Dava açanlar, bu oyunların gerçekte gizli ücretlendirme getirdiğini, bunun açıkça belirtilmemesinin tüketicinin kandırılması anlamına geldiğini savunuyorlardı. Mahkemeler bu davaların önemli bir kısmında Google’ı tazminata mahkum etti.

Tabii gerçekte başı bu yüzden derde giren tek şirket Google değil, ancak isim büyük olunca kamuya yansıması da tabii ki daha büyük oluyor. Google bu yüzden 30 Eylül 2014 tarihinden itibaren geçerli olacak bir dizi önlem alıyor. İlk önlem Google Play üzerinde alışveriş yaparken de kullanıcı şifresinin istenmesi olacak. Böylece çocukların ebeveyn telefonlarında hazır açılmış oturumları kullanarak gizlice alışveriş yapması önlenecek.

İkinci önlem ise uygulamalar hakkında çok daha detaylı bilgi verilmesi ve böylece çocuklarına oyun seçen ebeveynlerin doğru bilgilendirilmesini sağlamaya yönelik alınıyor. Artık pazardaki bir uygulama ücretsiz bile olsa, uygulama içinde herhangi bir alışveriş seçeneği varsa, bu uygulama tanımında açıkça belirtilecek. Ayrıca yine uygulama içindeki alışverişlerin fiyat aralıkları da açıkça gösterilecek. Mesela bir oyunda 1 ila 25 dolar arasında değişen alışveriş seçenekleri varsa, bu rakamlar açık ve net biçimde gösterilecek. Google bu sayede hem tüketiciyi memnun etmeyi, hem de gelecekteki olası davaların önünü almayı planlıyor.